História a kultúra mesta Limenaria 

Thassos sa po páde „železnej opony“ stal obľúbenou destináciou pre mnohých turistov z východnej a strednej Európy aj z balkánskych krajín. Jedným z najobľúbenejších letovísk je Limenaria, ktorá sa nachádza na juhozápadnom pobreží ostrova a prešla zaujímavým vývojom. Aká je jej história v skratke? 

Banícka história mesta Limenaria 

História malej rybárskej osady Limenaria na juhozápadnom pobreží ostrova je spojená s bohatými ložiskami nerastných surovín. V roku 1905 tu začala pôsobiť nemecká spoločnosť Speidel, ktorá sa zameriavala predovšetkým na ťažbu kadmia a zinku. Práve táto spoločnosť postavila v Limenarii nielen ťažobné zariadenia, ale aj administratívnu budovu známu ako "Palataki" (malý palác), ktorá dodnes dominuje panoráme mesta. 

Ťažba pod vedením spoločnosti Speidel trvala do roku 1912, kedy bola prerušená v dôsledku prvej svetovej vojny. Neskôr, v roku 1925, prevzala banskú činnosť talianska spoločnosť Vielle Montagne. Tá pokračovala v ťažbe kadmia a zinku až do roku 1930, kedy bola opäť zastavená, tentoraz v dôsledku hospodárskej krízy. Aj keď dnes sa tu už nič neťaží, svedkami baníckej histórie sú okrem budovy Palataki aj vstupy do tunelov a opustené šachty, verejnosti však nie sú prístupné. 

Po ukončení ťažby v roku 1963 začala Limenaria postupne hľadať nové zdroje obživy. Prvé jednoduché penzióny a malé rodinné hotely sa začali objavovať koncom 60. a začiatkom 70. rokov 20. storočia. Dnes je hlavným ekonomickým motorom mesta Limenaria, ako aj celého ostrova Thassos, jednoznačne cestovný ruch. 
Palác Palataki

Kultúrne dedičstvo 

Dominantnou pamiatkou Limenarie je Palataki (v preklade malý palác), bývalé sídlo banských prevádzok. Nachádza sa na vyvýšenine nad prístavom, s výhľadom na more a okolitú krajinu. Postavená bola začiatkom 20. storočia. Architektonicky sa vyznačuje eklektickým štýlom s prvkami neoklasicizmu a secesie, čo je viditeľné na jej členitej fasáde, elegantných oknách a celkovej monumentálnosti.  

Ďalším zaujímavým miestom je Folklórne múzeum, ktoré zhromažďuje a vystavuje predmety, dokumentujúce život miestnych obyvateľov v minulosti. Expozície zahŕňajú náradie používané v tradičných remeslách a poľnohospodárstve, dobový nábytok a predmety dennej potreby. Významnú časť zbierky tvoria tradičné odevy a výšivky z rôznych období.  

Tradičné a kultúrne podujatia a festivaly 

Život v Limenarii a na ostrove Thassos sa nesie v znamení náboženských sviatkov a cyklu sezónnych prác. Významné postavenie v kalendári majú oslavy Veľkej noci (Pascha) s jej špecifickými obradmi a zvykmi, ako aj sviatok Nanebovzatia Panny Márie, pripadajúci na 15. augusta, ktorý sa na ostrove teší širokej účasti. Dôležitou súčasťou miestnych tradícií sú aj hodové slávnosti (panigiria), ktoré sa konajú pri príležitosti menín svätých patrónov jednotlivých kostolov a karneval s maskami pred pôstnym obdobím. 

Okrem toho Limenaria a jej okolie ožívajú počas roka aj ďalšími svetskými kultúrnymi podujatiami: 
  • Festival Thassos (júl – august) sa koná v meste Thassos (Limenas.) Zahŕňa rôzne kultúrne predstavenia, koncerty, divadelné hry a tanečné vystúpenia.  
  • Kazavitiana Festival (júl – august) v neďalekej dedinke Mikro Kazaviti je festival, ktorý ponúka rozmanité kultúrne podujatia vrátane hudobných vystúpení s tradičnou aj modernou hudbou. 
  • Astrocamping (leto) predstavuje každoročné pozorovanie a fotografovanie nočnej oblohy na vrchole najvyššej ostrovnej hory Ypsarion. Súčasťou je mobilné planetárium, dovezené až zo Solúna. 
  • Festival antickej drámy (júl – august) sa koná v antickom divadle Limenas na ostrove Thassos. Zahŕňa rôzne koncerty a starogrécke hry. 
  • Medový festival (začiatok augusta) v dedinke Prinos predstavuje príležitosť na ochutnávku rôznych medových produktov z ostrova Thassos. Súčasťou sú vystúpenia folklórnych skupín. 
  • Predstavenie thassoskej svadby (august) sa koná v horskej dedinke Theologos. Je rekonštrukciou tradičnej svadobnej udalosti vrátane hudby, zábavy a ošatenia. 
  • Sardinkový festival (25. júl) v dedine Kallirachi je živým podujatím, počas ktorého sa podávajú grilované sardinky zdarma s vínom a destilátom tsipouro (raki). Súčasťou festivalu je živá tradičná hudba a tance. 
  • Letný festival sa koná počas leta v každej dedine na ostrove Thassos. Celosezónna oslava je spojená s hudbou, tanečnými vystúpeniami a lokálnymi produktmi. Každá dedina má svoje jedinečné podujatia.