1. Fischer.sk
  2. Vietnam
  3. Vietnam
  4. Praktické informácie

Rady na cestu do Vietnamu


Ako veľmi vo Vietname svieti slniečko, čo hrozí v uliciach, ktorú vodu nepiť a ďalšie praktické informácie nájdete pekne na jednom mieste práve tu.

Elektrický prúd

Bežne používané napätie vo Vietname je 220 V, narazíte tu však aj na 110 V. Kmitočet siete je vždy 50 Hz. Namiesto elektrických zásuviek typu E, známych zo Slovenskej republiky, sa dajú využiť zástrčky typu C, vedľa nich sú tiež rozšírené i u nás prakticky nepoužívané zásuvky typu A a G.

Voda

Všeobecne sa neodporúča piť vodu z vodovodu, v každom hoteli i reštaurácii je však dostatok pitnej alebo minerálnej balenej vody. 

Bezpečnosť a kriminalita

Všeobecne sa dá povedať, že vo Vietname je pri dodržiavaní základných pravidiel veľmi bezpečne. Ak sa nebudete v nočných hodinách potulovať na rizikových či odľahlých miestach, žiadne vážnejšie riziko nehrozí. Samozrejmosťou je opatrnosť na osobné veci, doklady a peniaze – vo veľkých mestách a strediskách ako Hanoj, Ho Či Minovo Mesto a Nha Trang sa nájde rad zlodejov, ktorí by vás o ne radi pripravili. Hotely ponúkajú zadarmo či za poplatok bezpečnostné schránky na cenné predmety.

Pri pohybe po Vietname pozor na označené vojenské zóny, do nich platí prísny zákaz vstupu a v ich okolí rozhodne nie je múdry nápad fotografovať. 

Opaľovanie

Vo Vietname panuje subtropické až tropické počasie, preto je potrebné dodržiavať všetky zásady opatrného opaľovania, najmä ak máte svetlejšiu pokožku. Samozrejmosťou je dobrý krém na i po opaľovaní. Pláže v turistických rezortoch sú vybavené slnečníkmi.

Nie príliš dobrá správa pre nudistov, v celej krajine platí prísny zákaz pohybu bez plaviek, prípustné nie je ani opaľovanie „hore bez“.