1. Fischer.sk
  2. Vietnam
  3. Vietnam
  4. Dôležité informácie

Dôležité informácie Vietnam

Určite sa vám bude hodiť pár dôležitých informácií vystihujúcich, ako to skrátka vo Vietname chodí. Príslovie „iný kraj, iný mrav“ tu platí dvojnásobne, tak buďte pripravení.

Štátne zriadenie

Vietnamská socialistická republika (VSR) alebo Vietnam je už podľa názvu socialistická republika, v ktorej vládne komunistická strana. Iné strany tu oficiálne nie sú. Hlavou štátu je prezident, ďalšími orgánmi moci sú vláda a Národné zhromaždenie.

Režim v poslednej dobe uvoľňuje rôzne zákazy a nariadenia, napríklad súkromné podnikanie je dovolené. V turistických rezortoch sa určite budete cítiť veľmi dobre a bez obmedzenia.

Administratívne členenie

Vietnam je rozlohou i počtom obyvateľstva veľká krajina. Delí sa na 58 provincií a päť miest pod ústrednou správou s právomocami prislúchajúcimi provinciám. Plocha každej z nich je okolo 5 000 kilometrov štvorcových. Menšími jednotkami sú okresy a strediskové obce.

Časový posun

Vietnamské časové pásmo je posunuté o sedem hodín pred GMT a o šesť hodín pred stredoeurópskym. To znamená, že ak u nás máme 12 hodín, vo Vietname je práve 18 hodín. To platí v zime, avšak v lete, kedy v Slovenskej republike tiká letný čas, sa posun zmenšuje na päť hodín.

  • Počas zimného času: Vietnam + 6 hodín
  • Počas letného času: Vietnam + 5 hodín

Mena a peniaze

Platiť sa tu dá v podstate dvoma menami. Tou prvou je oficiálne vietnamské platidlo dong (VND), druhou americký dolár (USD). Doláre je dobré mať vždy pri sebe, na niektorých miestach s nimi zaplatíte jednoduchšie.

Najlepším miestom na výmenu peňazí sú banky vo veľkých mestách a v hlavných turistických letoviskách, kde navyše nebudete mať problém s bankomatom, kreditnou kartou či šekom. Čím viac sa od nich vzďaľujete, tým je kurz horší. To isté platí v prípade ďalších inštitúcií a najmä čierneho trhu.

Komunikácia

Internet

Dostupnosť internetu je na výbornej úrovni a pripojiť k nemu sa dá prakticky všade a lacno, napríklad i na poštách. V mestách sú v prevádzke internetové kaviarne. Samozrejmosťou sú bezdrôtové siete vo väčších hoteloch či minimálne pevné pripojenie v penziónoch, väčšinou na nejakom počítači okolo recepcie.

Pošta

Hustá poštová sieť funguje celkom spoľahlivo, doručenie listu do SR zaberie asi dva týždne. Otváracia doba jednotlivých pobočiek pošty je na naše pomery nadštandardná, od 6:30 do 21 hodín.

Telefonovanie

Zásadná časť vietnamského územia je pokrytá signálom, volanie z mobilu je teda bezproblémové. Použitie telefónnych prístrojov na medzinárodné hovory na hoteloch je cenovo prehnané, omnoho výhodnejšie je použiť ich na poštách.

Dôležité čísla

  • Polícia: 113
  • Hasiči: 114
  • Záchranná služba: 115
  • Informácie: 116, 1080

Úradné hodiny

Otváracia doba pre verejnosť je na úradoch zhruba od 7 do 17 hodín s obedňajšou prestávkou od 11:30 do 14 hodín. Formality vyriešite väčšinou i v sobotu dopoludnia, nedeľa je dňom pracovného pokoja. Podobne fungujú tiež obchody a múzeá, tie sú však otvorené i cez víkendy a naopak zatvorené v pondelok.

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

12 Ba Huyen Thanh Quan,Ba Dinh District
Hanoi, Vietnam
Tel.: +84 2437347601, +84 2437347602
Fax: +84 2437347603
Mobil: +84 904988554 (pohotovostný mobil)

Zdravotná starostlivosť

Zdravotníctvo je na dobrej úrovni. Týka sa to predovšetkým väčších miest, kde sa vedľa štátnych zariadení nachádzajú i ordinácie a nemocnice zamerané výhradne na turistov. Za príplatok získate lepšiu starostlivosť vďaka modernejšiemu vybaveniu, kvalitnejším službám a personálu so znalosťami angličtiny. Z okrajových častí krajiny je v prípade choroby či úrazu potrebné sa čo najskôr dostať späť do civilizácie.

Ak nechcete naozaj nič podceniť, vybavte sa na cestu do Vietnamu aspoň základnou lekárničkou obsahujúcou lieky proti horúčke, prechladnutiu, hnačkám, zvracaniu, zápalu a alergickým reakciám. Chýbať by nemal ani repelent a prípravok na zmiernenie následkov uštipnutia bodavým hmyzom.

Colné predpisy

Zakázaný je dovoz zbraní, munície a výbušnín, drog a toxických látok, tzv. politicky závadných materiálov a pornografie. Jedna osoba staršia ako 16 rokov smie k osobnej spotrebe bez preclenia previesť 400 kusov cigariet, 100 kusov cigár, 500 gramov tabaku, 2 litre liehovín či vína, 3 kilogramy kávy, 5 kilogramov čaju a vlastné šperky. Hodnota takéhoto tovaru nesmie celkovo presiahnuť 300 dolárov.

Čo musíte a čo nesmiete

Do colného prehlásenia je vhodné pri príjazde uviesť dovážené valuty v hodnote nad 7 000 dolárov, elektroniku, videokazety, drahokamy a iné cenné kovy.

Z krajiny je zakázaný vývoz chránených živočíchov, na starožitné predmety je potrebné vlastniť povolenie tunajšieho ministerstva kultúry. A rozhodne sa vyplatí vyžadovať a schovávať účtenky.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Vietname.)