Aktivity a zábava vo Vietname

Vo Vietname sa môžete tešiť na čisto oddychovú dovolenku v lone domovského hotela či na spoznávanie prírodných, kultúrnych i historických krás krajiny. Volný čas dobre vyplníte rôznymi oddychovými aktivitami, ktoré sú tu ponúkané v hojnom množstve. Vyberte si zo športových, nákupných a ďalších rozličných možností.

Šport a pohyb

Populárnymi športami vo Vietname sú futbal, obľúbená atletika, ping-pong a badminton, príslušné športoviská sa preto nachádzajú po celej krajine. V poslednej dobe získavajú na obľube tenis a golf, najmä v okolitých turistických letoviskách sa vždy dajú nájsť tenisové kurty i golfové ihriská.

Hotely vo Vietname bežne ponúkajú tiež bazén, posilňovňu a požičanie bicyklov. Samozrejmosťou je pestrá paleta vodných športov od plávania cez šnorchlovanie a potápanie až po surfovanie a motorizované aktivity.

Raritná kabínová dráha na Vinpearl

K dispozícii je tiež rad akvaparkov. K tým najznámejším a najlepšie vybaveným sa zaraďuje Phu Dong s toboganmi a ďalšími atrakciami na ostrove Hon Tre pri meste Nha Trang na juhu. Je súčasťou veľkého zábavného strediska Vinpearl s lunaparkom, podmorským akváriom, reštauráciami a obchodným centrom. Lanová dráha, spájajúca ju s pobrežím, je najdlhšia na svete v kategórii lanoviek medzi pevninou a ostrovom.

Nakupovanie a míňanie

Nikoho asi neprekvapí, že vo Vietname sa veľmi dobre nakupuje. Prevažná väčšina tovaru sa tu dá bez problémov zohnať a k tomu za úplne bezkonkurenčnú cenu. Najmä v Hanoji a v Ho Či Minovom Meste kúpite v podstate čokoľvek, preto si na nakupovanie vyhraďte primeranú dobu.

Čo si z Vietnamu môžete priniesť zaujímavé? Možno sa budete čudovať, ale je to na mieste a na mieru ušité oblečenie. Tunajšie krajčírky sú kvalitné, starostlivé a lacné, určite teda neprerobíte, keď si u nich objednáte oblek alebo šaty. Jeden deň si zoberú vaše miery a druhý deň si idete pre hotový výrobok, ktorý si, samozrejme, pred platbou vyskúšate. Obzvlášť známe je v tomto smere mesto Hoi An.

Dévédéčka, perly a iné suveníry

Menej udivujúcim predmetom, na ktorý predovšetkým v Ho Či Minovom Meste narazíte, sú DVD filmy. Výber je takmer nekonečný, od najaktuálnejších noviniek až po najrôznejšie rarity a špecialitky. Odporúčame si dévédéčko hneď po nákupe vyskúšať, čo vám predajcovia radi umožnia.

Tradičným vietnamským suvenírom sú pravé morské a riečne perly, ručne vyšívané obrazy, špicaté klobúky z bambusu a tiež lakované výrobky všetkého druhu. Mesto Sapa je ideálne na nákup tovaru dodávaného horskými kmeňmi, často sa medzi ním objaví niečo veľmi pekné.

Zjednávať vždy a všade

Podobne ako v rade iných exotických končín je i vo Vietname úplne bežnou, ba dokonca vyžadovanou súčasťou nákupu zjednávanie. Rýchlo si na to zvyknete a nebude vám dokonca ani pripadať zvláštne, že sa zjednáva tiež v obchodoch pri tovare s cenovkou. Na zjednávanie sa oplatí urobiť si dostatok času, bežne totiž zaberie okolo štvrťhodinky.

Zabava-ve-Vietnamu-se-toci-kolem-more.jpg

Zábava a nočný život

Vietnam, napriek svojmu oficiálnemu názvu, nie je žiadnou zatrpknutou krajinou, v ktorej by zábava bola nejakým spôsobom obmedzovaná. Práve naopak, v mnohých smeroch sa približuje tomu, čo vieme o geograficky príbuznom Thajsku.

Najviac zažiť a užiť sa dá v Ho Či Minovom Meste. Je to vlastne paradox, že divoký nočný život naberá obrátky predovšetkým v meste pomenovanom po komunistickom predákovi. Ten by sa asi v hrobe obracal, keby vedel, čo sa v bývalom Saigone, ktorý mimochodom vždy poskytoval množstvo možností oddychu, teraz deje.

Vybrať si môžete, najmä v prvom mestskom obvode Ho Či Minovho Mesta, z nespočetného množstva obchodov, reštaurácií, barov, diskoték, klubov a ďalších nočných podnikov.

Vietnamské štátne sviatky

  • 1. január – Nový rok
  • 4 dni v januári až februári - Lunárny nový rok
  • 3. február - Založenie Komunistickej strany Vietnamu
  • 30. apríl - Deň oslobodenia
  • 1. máj – Sviatok práce
  • 19. máj - Ho Či Minove narodeniny
  • 28. máj - Buddhove narodeniny
  • 2. september - Národný deň
  • 25. december - Vianoce