Umiestnenie: | |
---|---|
typ: | Prírodná atrakcia |
Pamukkale
Snehobiele vápencové kaskádovité terasy s modrými jazierkami môžeme bez ostychu nazvať jedným zo zázrakov prírody. Príroda je vytvára 14 tisíc rokov a vznikli pôsobením stekajúcej minerálnej vody, ktorá sa usadzuje na skale.
Pamukkale leží vo vnútrozemí 14 km od mesta Denizli nad údolím rieky Menderes. Nachádza sa tu veľké množstvo termálnych prameňov, pretože ide o miesto tektonického zlomu. Prírodné kúpele Pamukkale sú zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Hierapolis
V susedstve vápencových terás vzniklo v 2. storočia pred nl l mesto Hierapolis. Mesto sa preslávilo ako kúpeľné centrum a rozkvitalo za vlády Rimanov a Byzantíncov. Pravidelne sa opakujúce zemetrasenie nakoniec donútila obyvateľov z Hierapolčanov odísť.
Nekropole (pohrebisko) v Hierapolčanov je druhá najväčšia v Anatólii. V súčasnosti má takmer 1200 hrobov, ale odkrývajú sa stále nové. Nekropolou sa dôjde až k budove bývalých rímskych kúpeľov. Budova vznikla v 3. storočí nl ako kúpele, ale o storočie neskôr, keď sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom, bola prestavaná na kostol. Za touto stavbou je vidieť monumentálne Domiciánova brána z 1. storočia n l, ktorou sa vstupovalo do mesta. V tomto mieste začínali hradby a tiež hlavné, tzv stĺpová ulice vedúce k divadlu a Byzantskej bráne zo 6. storočia. nl, kedy bolo nutné chrániť mesto proti arabským nájazdom.
Blízko Archeologického múzea v Hierapolčanov je polorozpadnutý byzantský kostol a trosky Apollonovho chrámu. Do neho chodili kňazi, tak ako v Delfách, za veštkyňou, ktorá čerpala inšpiráciu z priľahlého prameňa, z ktorého stúpali toxické výpary. Zvyšky byzantského kostola údajne stojí na mieste umučenia apoštola sv. Filipa, ktorého pamiatke mal byť kostol pôvodne zasvätený. Južnejšie od tohto miesta sa nachádzajú rozsiahle zvyšky ďalšieho chrámu z 1. storočia nl, jedného z prvých kresťanských chrámov vôbec.