Kde hľadať Lago di Garda a viac z jeho zemepisu

Pri pohľade do mapy vyzerá Lago di Garda ako pretiahnutá kvapka, tiahnúca sa z Álp severojužným smerom. Nie je to vôbec nadsadené prirovnanie: jazero stvoril v poslednej dobe ľadovej Etschský ľadovec, ktorý zároveň vymodeloval tvar okolitého údolia. V spojení so stredomorským podnebím, ktoré do oblasti preniká z juhu, vzniká jedinečná, rozmanitá krajina, v ktorej sa miešajú vysoké hory, palmy, pláže, horské potoky, prudké skaliská aj pokojné sady a políčka.

Tvar a rozloha Gardského jazera

Najväčšie talianske jazero Lago di Garda meria na dĺžku 52 kilometrov (od severu k juhu) a v najširšom mieste takmer 17 kilometrov (medzi obcami Padenghe sul Garda a Lazise). Jeho celková rozloha je takmer 370 kilometrov štvorcových, čo ho zaraďuje aj medzi desiatku najväčších európskych jazier mimo Ruska a Škandinávie. S 346 metrami je v Taliansku tretie najhlbšie (za Comským jazerom a Lago Maggiore).

Gardské jazero leží v nadmorskej výške iba 65 metrov. Jeho severnú, úzku časť obklopujú alpské vrcholky presahujúce vodnú hladinu o viac ako 2 tisíc metrov; jazero tu preto silno pripomína fjord. Výsledkom sú skutočne veľkolepé a dramatické scenérie. Južná časť sa naopak rozlieva v Pádskej nížine a je už oným klasickým, pokojným jazerom.

Rieky a demografia Lago di Garda

Hlavnou zdrojnicou jazera je riečka Sarca, ústiaca do neho medzi Riva del Garda a obcou Torbole. Na opačnej, južnej strane z nej vyteká Mincio, ktorá sa po 75 kilometroch za mestom Mantova vlieva do Pádu. V susednom údolí, takmer rovnobežne pozdĺž Gardského jazera (vzdušnou čiarou iba 10 kilometrov ďaleko), preteká veľká rieka Adige.

Administratívne patrí Lago di Garda pod regióny Trentino (na severe), Lombardia (na západe) a Veneto (na východe). Najväčšími sídlami na jeho brehoch sú Desenzano del Garda na juhu (necelých 30 tisíc obyvateľov) a Riva del Garda na severe (necelých 20 tisíc obyvateľov). Medzi najväčšie mestá v jeho okolí patria Trentino, Verona a Brescia. Do Benátok aj do Milána je to odtiaľto po diaľnici približne 150 kilometrov. 

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám