1. Fischer.sk
  2. Slovinsko
  3. Poloha a geografia

Krásy Slovinska z pohľadu geografie

Hory, jazerá, more. Slovinsko sa môže na pomerne malej ploche (po diaľnici je to z prístavného Koperu do Lendavy na východe iba 310 kilometrov) pochváliť nádhernou rozmanitou krajinou. Je bohatá na divoké pohoria, jaskyne, rozsiahle, husté lesy aj romantické, blankytne sa zrkadliace jazerá – hotový turistický raj pri vstupe na Balkán.

Morské pobrežie Slovinska síce meria zanedbateľných 47 kilometrov, je však rovnako čarokrásne ako všetky ostatné zákutia na tejto strane Jadranu. Z nížin pri Terstskom zálive sa veľmi rýchlo zdvíhajú jednotlivé pohoria typické značnou zachovalosťou prírody. Na juhu im dominujú Javorniki s 1 795 metrov vysokým vrcholom Veliki Sněžnik, z ktorého sú vidieť Alpy ako na dlani.

V tieni majestátnych Álp

Najväčším bohatstvom Slovinska sú práve Alpy vypínajúce sa v jeho severnej časti. Delia sa na Júlske Alpy s najvyššou slovinskou horou, magickým Triglavom, Karavanky a Savinjské Alpy. V ich údoliach nájdete vychýrené lyžiarske strediská ako Kranjska Gora a tiež množstvo vodných plôch, ktorým kraľuje slávne Bledské jezero.

Tiesnava-Vintgar,-perla-slovinskej-krajiny.jpg

Z tisícov krasových javov vyniká rozsiahly podzemný systém Postojna, jaskyne v regióne Kočevski Rog a v národnom parku Škocjan. Najväčšími riekami na slovinskom území sú Sáva a Dráva, ktoré pri Brežici, respektíve cez Panónsku panvu odtekajú ďalej za hranice až do Dunaja.