1. Fischer.sk
  2. Slovinsko
  3. Dôležité informácie

Dôležité informácie zo Slovinska

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čím sa v Slovinsku platí, aké je tam pokrytie telefónnym signálom a internetovým pripojením, či u lekára za ošetrenie zaplatíte a veľa ďalších dôležitých informácií.

Štátne zriadenie

Slovinsko je parlamentná republika s dvojkomorovou snemovňou, tvorenou Štátnym zhromaždením a Štátnou radou. Hlavou štátu je prezident spolu s predsedom vlády.

Administratívne členenie

Z hľadiska samosprávy sa Slovinsko delí na 211 obcí nazývaných občiny, z ktorých 11 má mestský štatút. Hlavným mestom je Ľubľana, ďalšie významné väčšie mestá sú Maribor, Celje a Kranj.

Časový posun

Slovinsko leží v rovnakom časovom pásme ako Slovenská republika a aj v lete sa tu prechádza na letný čas.

Turisticke-centrum-Slovinska,-uzasny-Bled.jpg

Mena a peniaze

Od roku 2007 je výlučným platidlom v krajine euro, ktoré sa ďalej delí na 100 centov. V obehu sú štandardné bankovky 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 € a mince v hodnote 1, 2, 5, 10, 20, 50 centov a 1 a 2 eurá.

Komunikácia

Internet

Z hľadiska internetového pripojenia a jeho rýchlosti je Slovinsko rovnako vyspelé ako každá stredoeurópska krajina. Sieť je dostupná prostredníctvom WiFi v nákupných centrách, kaviarňach, reštauráciách či hoteloch alebo pomocou pevného pripojenia z počítačov v množstve internetových kaviarní a kútikov.

Pošta

Poštová sieť je v Slovinsku veľmi dobrá, pošty sú označené žltým znakom, žlté sú aj poštové schránky. Jednotlivé pošty sú v pracovných dňoch otvorené od 8 do 18 hodín, v sobotu od 8 do 12 hodín. Vo väčších mestách býva hlavná pošta otvorená aj večer a v sobotu dopoludnia. Známky a pohľadnite kúpite nielen na poštách, ale aj v bežných obchodoch, zásielka dorazí do Slovenskej republiky spravidla do štyroch dní.

Telefonovanie

GSM pokrytie úplne spĺňa európsky štandard, v horách môže byť signál slabý alebo miestami nedostupný. Roaming našich operátorov funguje bezchybne. V krajine je v prevádzke aj sieť telefónnych búdiek na karty, ktoré zakúpite na poštách a v niektorých obchodoch, poštách alebo v novinových stánkoch.

Uzite-si-dovolenku-v-Slovinsku-v-pokoji-a-pohode.jpg

Dôležité čísla

  • Medzinárodná predvoľba Slovinska: +386
  • Integrovaný záchranný systém – záchranná služba, polícia a hasiči: 112

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane

Bleiweisova 4, 1000, Ljubljana, Slovinsko
Tel.: +386 14255425
Fax: +386 14210524
Mobil: +386 41639719 (pohotovostný mobil)

Zdravotná starostlivosť

Zdravotníctvo v Slovinsku je úplne porovnateľné s úrovňou v Slovenskej republike. Na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť majú občania SR bezplatný nárok po predložení preukazu Európskeho zdravotného poistenia, ktorý je bežne vystavovaný našimi poisťovňami.

Pri menej akútnom ošetrení vyžadujú slovinskí lekári väčšinou platbu na mieste. Slovenské poisťovne ho neskôr preplácajú do výšky nákladov zodpovedajúcich rovnakému zdravotnému výkonu v Slovenskej republike. Preto je vhodné uzavrieť pred cestou aj bežné zdravotné pripoistenie.

Colné predpisy

Pre Slovinsko platia štandardné colné predpisy ako medzi všetkými štátmi Európskej únie. Daň z pridanej hodnoty (slovinsky DDV) sa občanom členských štátov Európskej únie nevracia. Obmedzenia sa vzťahujú na tabákové výrobky a alkoholické nápoje. Podrobnejšie informácie je možné nájsť na stránkach slovinského colného úradu.

Zakázaný je dovoz drog a ďalších omamných látok, lieky sú povolené len v množstve zodpovedajúcom osobnej potrebe po dobu maximálne jedného mesiaca. Pre istotu si so sebou nezabudnite zobrať príslušnú lekársku dokumentáciu.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Slovinsku.)