1. Fischer.sk
  2. Maroko
  3. Maroko
  4. Praktické informácie

Bezpečnosť, voda a ďalšie praktické informácie o Maroku

Bez preháňania možno konštatovať, že Marocké kráľovstvo patrí k najvyspelejším štátom v severnej Afrike. Z prežitia dovolenky tu nemusíte mať žiadne obavy, stačí sa len pripraviť na niektoré odlišnosti v kultúre a každodennom živote.

Elektrina a zásuvky v Maroku

Napätie v elektrickej sieti činí vo väčšine krajiny 220 V, v niektorých odľahlých kútoch však môžete naraziť na 110 V. Zásuvky sú kompatibilné s našimi.

Na-Sahare-je-sucho,-ale-jinak-v-Maroku-s-vodou-problem-neni.jpg

Pitná voda

Dôrazne sa neodporúča piť vodu z vodovodu, aj keď je niekde deklarovaná ako pitná. Veľmi nebezpečné sú najmä prírodné zdroje (dokonca i vysoko v horách), z ktorých môžete chytiť nepríjemné črevné infekcie. Konzumujte preto zásadne vodu balenú.

Maroko a bezpečnosť

V súčasnosti je bezpečnostná situácia v Maroku veľmi dobrá, krajina je stabilná, obyvateľstvo vrelé voči turistom. Vo veľkých mestách a turistických centrách sa môžete stretnúť s bežnou pouličnou kriminalitou ako kdekoľvek v Európe. Určite sa oplatí strážiť si peniaze a osobné doklady a zbytočne nevystavovať na obdiv šperky a luxusné predmety.

Ako sa dohovoriť na cestách Marokom

Úradnými jazykmi v krajine sú arabčina a berberčina (od roku 2011). Maroko je bývalou francúzskou kolóniou, preto sa na väčšine jeho územia bez problému dohovoríte francúzsky, v severnej časti tiež španielsky (stredomorský prístav Ceuta je stále španielskou exklávou). S angličtinou či nemčinou napospol uspejete len vo veľkých hoteloch.

Zasady-zdraveho-opalovani-dodrzujte-i-na-marockych-plazich.jpg

Bezpečné opaľovanie na marockých plážach

Slnko býva v Maroku najmä počas letných mesiacov veľmi agresívne – ako v horách, tak v subtropických oblastiach. Dodržujte teda zásady zdravého opaľovania a pohybu vonku. Najmä noste pokrývku hlavy, používajte krémy s vyšším ochranným faktorom a zdržte sa pobytu na priamom slnku v popoludňajších hodinách.

Vzhľadom k silnému vplyvu islamu sa na plážach netoleruje nudizmus ani opaľovanie bez horného dielu plaviek.