Auto, vlak, taxi a ďalšie spôsoby, ako cestovať po Maroku

Najväčším marockým letiskom je Matar Muhammad al-Khamis ad-Dowaly (Medzinárodné letisko Mohamada II.) v Casablance. Z Európy sa dostanete aj na ďalšie medzinárodné letiská, ktoré sa nachádzajú v Marakéši, Agadire, Fásu, Rabate, Tangeru či Nadore. Rekreačné stredisko Saidia obsluhuje medzinárodné letisko Angads u Oujda.

Nejrychleji-se-do-Maroka-dostanete-letadlem.jpg

Vlakom rýchlo a pohodlne Marokom

Všetky väčšie marocké mestá prepája pomerne kvalitná, 2 067 kilometrov dlhá železničná sieť prevádzkovaná štátnou spoločnosťou ONCF. Vlaky sú pohodlné a rýchle, mnohokrát komfortnejšie než autobusy.

Maroko a jeho cestná sieť

Najmä v severnej časti krajiny sú cesty v dobrom stave a spájajú všetky významné mestá a turistické centrá. Dĺžka diaľničnej siete v Maroku činí zhruba 1 700 kilometrov. K dispozícii je celkom 6 expresných ciest, ako sa tu diaľniciam hovorí:

NÁZOV DIALNICE ROK SPUSTENIA TRASA DĹŽKA (KM)
A1 1987 Rabat-Rabat – Safi 243
A2 1998 Rabat – Fás – Oujda 480
A3 2001 Casablanca – Marrákeš – Agadir 453
A4 2014 Berrechid – Benni Mellal 172
A5 1995 Tanger Med – Rabat 317
A7 2007 Fnideq – Tetuán 28

Hlavným prevádzkovateľom autobusovej dopravy v Maroku je štátna spoločnosť CTM doplnená množstvom súkromných prepravcov. Čím viac sa však blížite na juh a juhovýchod k Sahare, tým sú cesty horšie a prechádzajú skôr v nespevnené chodníky, ktoré zvládne len terénny automobil.

Taxíky a požičiavanie vozidiel v Maroku

Automobil si môžete bez problémov požičať v rade domácich i zahraničných autopožičovní situovaných hlavne pri letiskách a železničnej stanici. Podmienkou riadenia je vek nad 25 rokov a medzinárodný vodičský preukaz. Vypožičanie auta však odporúčame výhrade s pomocou našich delegátov, prípadne hotelového personálu.

Pri-pujcovani-auta-v-Maroku-se-radeji-obratte-na-nase-delegaty.jpg

V mestách obstojne funguje taxislužba, vodiči si však taxametre zvyčajne nezapínajú. Pred jazdou si preto radšej vopred dohodnite a dojednávajte cenu, aby ste na konci cesty neboli nemilo prekvapení finančnými požiadavkami šoféra.

Marocké dopravné predpisy

Pravidlá cestnej premávky sú takmer totožné s európskymi, značky a oznámenia sú vyhotovené väčšinou v arabčine a francúzštine. V obciach je maximálna povolená rýchlosť 40 km/h, mimo nich 100 km/h. Povinnosťou sú bezpečnostné pásy, platí zákaz telefonovania za jazdy a nezabudnite ani na diaľničné poplatky v Maroku (vyberané prostredníctvom formou mýtnych brán).