1. Fischer.sk
 2. Maroko
 3. Maroko
 4. Dôležité informácie

Dôležité informácie pred dovolenkou v Maroku

Štátne zriadenie

Marocké kráľovstvo je konštitučnou parlamentnou monarchiou, na ktorej čele stojí kráľ s rozsiahlymi právomocami. Dvojkomorový parlament sa volí na päťročné obdobie. Výkonným orgánom je vláda, ktorej premiéra vymenúva a odvoláva kráľ.

Administratívne delenie

V súčasnosti sa Marokom tiahnu hranice 12 regiónov (Wilaya). Majú obmedzenú samostatnú pôsobnosť a ich hlavou sú guvernéri. Regióny sa ďalej delia na prefektúry (väčšinou mestské celky) a provincie (vidiecke správnej jednotky).

Kazdy-z-tuctu-marockych-regionu-ukryva-nadherna-zakouti.jpg

Štátny jazyk Maroka

Úradnými jazykmi v Maroku sú arabčina a berberština (od roku 2011). Takmer všetci tu hovoria francúzsky (vzhľadom na koloniálnu prítomnosť Francúzska v minulosti), na severe tiež španielsky (vďaka geografickej blízkosti Španielska).

Časový posun

V Maroku ukazujú hodiny o jednu hodinu menej ako v Slovenskej republike (leží v časovom pásme GMT - Greenwich Mean Time). Počas letných mesiacov sa tam zavádza letný čas.
 • Počas zimného času: Maroko -1 hodina
 • Počas letného času: Maroko -1 hodina

Mena a peniaze

Menou je marocký dirham (MAD), ktorý sa ďalej delí na 100 centimov. V obehu sú mince v hodnotách 1, 5, 10 a 20 centimov, 0,5, 1, 2, 5 a 10 dirhamov a bankovky 20, 50, 100 a 200 dirhamov. Priemerný kurz sa v roku 2017 pohyboval na úrovni 1 MAD = 0,10 eur.

Komunikácia

Internet

V Maroku je internet veľmi dobre dostupný najmä v severnej časti krajiny. Vo väčších mestách nájdete množstvo internetových kaviarní, poplatok za hodinu pripojenia sa pohybuje okolo 10 až 20 MAD. V nákupných centrách a lepších hoteloch býva bežné aj bezplatné WiFi pripojenie.

Velka-marocka-mesta-jako-Fas-disponuji-kompletni-infrastrukturou.jpg

Pošta

Rozsiahla sieť pôšt má otvorené nasledovne:
 • Pondelok až štvrtok - 8.30 až 12.00 a 14.30 až 18.30 hodín
 • Piatok - 8.30 až 11.30 a 15.00 až 18.30 hodín
 • Sobota a nedeľa - zatvorené
Zásielky putujú do SR približne 10 dní.

Telefonovanie

Pokrytie mobilným signálom je vynikajúce, dokonca aj v horských a púštnych oblastiach. Zavolať si môžete tiež z pôšt a telefónnych búdok, medzinárodné hovory sú však celkom drahé.

Dôležité telefónne čísla

 • Medzinárodná predvoľba Maroka je +212.
 • Polícia: 19 a 190
 • Hasiči a lekárska pomoc: 15
 • Nehody (ambulance): 150
 • Informácie: 160 141

Kontakty úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride

C/Pinar 20
28006 Madrid
Španielsko
Tel.: +34 915903861
Fax: +34 915903868
Mobil: +34 609002803 (pohotovostný mobil)

V-marocke-metropoli-Rabatu-se-nachazi-velvyslanectvi-CR.jpg

Zdravotná starostlivosť

Štátna zdravotná starostlivosť v Maroku dosahuje priemernej úrovne. V prípade akútnych ťažkostí sa obráťte na niektorú zo súkromných kliník vo väčších mestách. Lekárske služby sú však drahé a vyžaduje sa platba na mieste, preto pred dovolenkou v Maroku uzavrite dostatočné zdravotné pripoistenie.

Colné predpisy

Marocké colné predpisy umožňujú bezcolný dovoz oblečenia a predmetov osobnej potreby. Obmedzenia sa však vzťahujú predovšetkým na:

 • tabak (max. 200 g spracovaného tabaku),
 • alkohol (1 fľaša vína, 1 fľaša iných alkoholických nápojov),
 • parfumy (1 balenie parfému max. 150 ml, 1 balenie toaletnej vody max. 250 ml).

V prípade liekov musí druh a množstvo zodpovedať predpísanej osobnej spotrebe.

Dovoz niektorých predmetov a látok je úplne zakázaný. Týka sa to predovšetkým:

 • niektorých druhov zbraní a streliva,
 • omamných a psychotropných látok,
 • niektorých druhov zvierat.

Dovoz dronov všetkých typov a veľkostí je podrobený osobitnému povoleniu, ktoré sa vydáva prakticky len firmám za presne určený účel a s časovým obmedzením.

Dovoz valút nie je obmedzený, avšak ak by hodnota pri výmene presahovala 100 tisíc marockých dirhamov (cca 9 300 eur), je potrebné jej výšku nahlásiť na colnej správe pri vstupe do krajiny. Dovoz marockých dirhamov je povolený len do 2 tisíc MAD.

Marocké orgány majú právo overiť u prichádzajúcich turistov ich finančné zabezpečenie pre pobyt v Maroku. Dôkaz finančného zabezpečenia turistického pobytu v Maroku predstavuje hotovosť, šeky alebo kreditné karty, popr. hotelový voucher.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV.)