1. Fischer.sk
  2. Kuba
  3. Kuba
  4. Kubánska kuchyňa

Kubánska kuchyňa a reštaurácie

Základy kubánskej kuchyne tvoria predovšetkým vyprážané zelené banány, šaláty a congrí (ryža s čiernymi fazuľami, v niektorých oblastiach označovaná ako "moros a cristianos", tzn. Mauri a kresťania).

Kubánska gastronómia vám zachutí

Zdroj proteínov na Kube predstavuje bravčové mäso. Medzi najčastejšie variácie patrí lomo ahumada (údená kotleta), chuletas (tenké rezne) a frikasé s korením a cibuľou. Vzhľadom k tomu, že chov dobytka kontroluje štát, pokrmy z hovädzieho mäsa nie sú súčasťou bežného kubánskeho jedálnička.

Kuba-foto-gastronomie-1.jpg

Častými prílohami sú yuca a calabaza (tekvica podobná dyni), ktorá sa podáva s mimoriadne dobrou omáčkou z oleja, cesnaku a citrusov. Z plodov mora ochutnajte krevety, homáre a ustrice.
 
Najčastejším zákuskom na Kube je zmrzlina. Vaječný puding karamelovej farby flan sa vyrába aj z dyne a kokosových orechov.

Typické kubánske nápoje? Zabudnite na vodu, tu sa pije rum!

Život sa tu točí okolo rumu. Najčastejšie sa pije čistý, existujú však najrôznejšie varianty drinkov ako mätové mojito, Cuba libre (rum s colou), daiquiri alebo Cubanitos (rum s paradajkovou šťavou a ľadom).

Slávny kubánsky rum

Najznámejšiu kubánsku značku rumu predstavuje Havana Club, vyhlásené sú aj rumy Santiago z mesta Santiago de Cuba, Legendario, Varadero, Caribbean Club, Ron Rumbero, Santero alebo Caney. Do miešaných nápojov sa pridáva trojročný rum Carta Blanca. Päťročný Carta de Oro a sedemročný Anejo sa teší veľkej obľube v kombinácii so sódou.

Kuba-foto-gastronomie-2.jpg

Medzi najznámejšie značky piva patrí Cristal alebo Bucanero. Z nealkoholických nápojov odporúčame prírodné džúsy (jugos), osviežujúcu "limonádu" (ľadová triešť s citrónovou šťavou) či šťavu guarapo z cukrovej trstiny, čerstvo lisovanú z celých stoniek a chladenú ľadom.

Kam na poriadne jedlo?

Niektoré hotely s programom all inclusive ponúkajú možnosť večere v reštaurácii à la carte. Vzhľadom k obmedzenej kapacite si však takú večeru, kde niečo z lokálnej kuchyne iste dostanete, vopred zarezervujte v oddelení starostlivosti o zákazníkov. Za typickou kubánskou gastronómiou si však radšej zájdite do mesta.

Tipy na vyhlásené reštaurácie s kubánskou kuchyňou

Názov Druh kuchyne Mesto Poloha Zaujímavosť
Café Laurent Mezinárodná Havana Pri budove Focsa, ulica H, mezi 19 a 21  
Café Oriente Mezinárodná Havana Námestie San Francisco  
Doña Eutimia Kubánska Havana Pri katedrále  
El Aljibe Kubánska Havana 7. ulica  
Kike-Kcho Morské plody Varadero Jachtársky klub Marina Gaviota  
La Campana Kubánska Varadero Park Josone  
La Casa de Al Kubánska Varadero Medzi hotelmi Karey a Kawama Pôvodne vilka, kde odpočíval známy Al Capone
La Fontana Mezinárodná Havana Miramar, trieda Avenida 3a A, roh 46  
La Gruta Kubánska Varadero Park Josone  
La Moneda Cubana Kubánska Havana Ulica Empedrado v blízkosti katedrály  
La Torre Mezinárodná Havana Budova Focsa  
Los Nardos Kubánska Havana Pri Kapitole  
Nonna Tina Pizzéria Varedero 39. ulica, pri hoteli Los Delfines Nová soukromá reštaurácia
Vaca Rosa Morské plody Varadero Ulica 21 Nová soukromá reštaurácia

Prepitné na Kube

Vzhľadom k ekonomickej situácii na Kube znamená diskrécia jeden z hlavných zdrojov príjmov pre zamestnancov v cestovnom ruchu. Je normálne dávať prepitné nosičom batožiny, vodičom autobusov, miestnym sprievodcom, recepčným, čašníkom, upratovačkám a pod. Prepitné je bežné aj pre personál v hoteloch s programom all inclusive, kde vám zaručí lepšiu a rýchlejšiu obsluhu. Väčšinou ide (pre nás) o symbolické čiastky (1 CUC).