Fauna a flóra na Kube

Medzi viac ako 6 tisíc hlavnými druhmi stromov na Kube vynikajú borovice a mangrovové porasty. Mangrovy tvoria 26% z celkovo zalesnenej plochy ostrova, pokrývajú takmer 5% pobrežia, chránia krajinu pred eróziou a poskytujú útočisko malým rybám a vtákom.

Kuba-foto-fauna-1.jpg

Kráľovskú palmu má Kuba ako národný strom v štátnom znaku, zároveň tvorí emblém pivnej značky Cristal. Spoznáte ju ľahko podľa stvolu trčiaceho z koruny a hladkého kmeňa pripomínajúceho kameň. Rastú tu aj kokosové palmy, palma barrigona s typickými hrčami na kmeni a tiež mimoriadne vzácna, prehistorická palma korková.

Vegetácia v dažďových pralesoch na Kube

Vo vyšších polohách, medzi 500 až 1 500 metrami nad morom, sa nachádzajú dažďové pralesy. K ich pôvodným drevinám patrí erbovník a mahagónový strom, ale vzhľadom k umelému zalesňovaniu dnes prevláda eukalyptus, ktorý je síce elegantný a romantický, avšak trochu agresívny voči ostatným rastlinným druhom.

Kuba-foto-fauna-2.jpg
Na Kube rastú tiež tisíce druhov – často pôvodných – papradí, kaktusov a orchideí. Národnú kvetinu, biely jazmín mariposa, spoznáte podľa omamnej vône a okvetných lístkov pripomínajúcich rovnomenného motýľa.

Národné parky na Kube

Zo štrnástky kubánskych národných parkov patrí k najznámejším šestica nasledujúcich.

Názov Provincia Rozloha (km2) Popis Rok zapísania na zoznam UNESCO
Viňales Pinar del Río 111 Údolie tabakových plantáží a vápencových útvarov (mogoty) 1999
Alejandro de Humboldt Holguín, Guantánamo 707 Územie s jedinečnou biologickou pestrosťou 2001
Jardines de la Reina Ciego de Ávila, Camagüey 2 156 Koralové súostrovie „Kráľovnine záhrady“  
Desembarco del Granma Granma 326 Útesy, kde začala Kubánska revolúcia 1999
Pico Turquino Granma, Santiago de Cuba 232 Najvyšší bod Kuby (1 974 m) s dažďovým pralesom  
Ciénaga de Zapata Matanzas 4 189 Bažinaté územie s najvätším mokradom v Karibiku  

Väčšina pôvodných druhov už na Kube nie je, stále je ale na čo sa pozerať!

Kuba síce nie je vyhlásenou prírodnou lokalitou z hľadiska voľne žijúcej zveri, avšak žije tu 350 druhov vtákov. V niektorých oblastiach máte príležitosť uvidieť najmenšieho vtáka na svete – kolibríka menšieho než čmeliak. Kubánsky národný vták sa volá tocorro a má pierka vo farbách štátnej vlajky – červená, modrá a biela. Podľa odborníkov sa na Kube znovu objavila žlna kráľovská, operenec považovaný už za vyhynutého.

Kuba-foto-fauna-3.jpg

Veľké cicavce boli lovom na Kube takmer vyhubené. Údajne najväčší pôvodný kubánsky cicavec, štvorkilový hlodavec stromová myš, prežíva na izolovaných ostrovčekoch. K ďalším zaujímavým druhom patrí motýľ mariposa de cristal a vzácna ryba manjuarí, považovaná za živú fosíliu.

Obojživelné živočíchy späté s Kubou

Plazy sú na Kube zastúpené pomerne hojnejšie. Darí sa tu krokodílom, leguánom, jaštericiam a 15 druhom nejedovatých hadov. Veľhad majá, príbuzný s anakondou, dorastá do dĺžky až 4 metrov. V mori možno pozorovať napríklad delfíny.