Doprava na Kube

Kuba sa síce pýši posledným systémom pravidelnej železničnej dopravy v Karibiku, ten sa však nenachádza v príliš dobrej kondícii. Jednotlivé trate sa nemodernizujú, vlaky sú zastarané a oneskorenie bývajú na dennom poriadku.
 

Kuba-foto-doprava-1.jpg

Medzinárodné letisko

Z desiatky mezinárodných letísk na Kube patrí medzi najdôležitejšie:
  • Aeropuerto Internacional José Martí (Havana),
  • Aeropuerto Internacional Frank País (Holguín),
  • Aeropuerto Internacional Antonio Maceo y Grajales (Santiago de Cuba),
  • Aeropuerto Juan Gualberto Gómez (Varadero).

Autobus Kuba

Varadero Beach Tour prevádzkuje dvojposchodový autobus s radom zastávok na znamenie (vždy v blízkosti hotelov) pozdĺž celého Varadera. Premáva od 9.30 do 19 hodín približne každých 30 minút. Lístok má jednotnú cenu 5 CUC a slúži na neobmedzený počet jázd počas jedného dňa.

Taxi na Kube

Jednu z možností, ako sa pohybovať vo Varadere aj v Havane, predstavuje taxi. Vozidlo vám privolajú na recepcii, zastávky sú v blízkosti všetkých veľkých hotelov a nástupná sadzba činí 1 CUC / 1 km. Okrem klasických štátnych taxíkov CUBATAXI (modrá registrácia) nájdete vo Varadere aj o niečo lacnejšie, žlté coco taxi (cca 0,45 CUC / 1 km). Súkromné taxíky (žltá registrácia) majú iba zmluvné ceny a je potrebné sa dohodnúť vopred.

Kuba-foto-doprava-2.jpg

Ďalšou výhodnou možnosťou prepravy vo Varadere sú konské povozy (cena tiež dohodou).

Cestovanie po Kube autom

Osobné auto si možno prenajať priamo na letisku či v recepciách hotelov, kde sa nachádzajú kancelárie kubánskych autopožičovní (Cubacar, Gaviota, Rex atď.). Vodič prenajatého vozidla musia mať medzinárodný vodičský preukaz. Základné ceny prenájmu vozidla na 1 deň sa pohybujú medzi 60 a 70 CUC (plus poistenie od 15 CUC za 1 deň) a odlišujú sa podľa kategórie vozidla, sezóny a počtu dní prenájmu.

Prenájom automobilov na Kube zahŕňa pri prevzatí platbu vratnej zálohy (200 až 500 CUC podľa kategórie vozidla), spoplatnené býva aj odovzdanie vozidla v mieste odlišnom od prevzatia. Niektoré autopožičovne v cene zahŕňajú neobmedzený počet kilometrov, iné majú v základnej cene iba určitý počet kilometrov (a ďalšie za príplatok). Cena benzínu na Kube sa pohybuje okolo 1,40 CUC / 1 l.

Kubánske dopravné predpisy

Vodičovi automobilu musí byť viac ako 21 rokov, musí predložiť platný vodičský preukaz a mať pri sebe doklad o prenájme vozidla. Do zmluvy o prenájme (jeho strata stojí 50 CUC) sa zapisujú prípadné pokuty, ktoré sa autopožičovňi hradia pri ukončení prenájmu.

Kuba-foto-doprava-3.jpg

Ak si požičiate automobil, zoznámte sa vopred s dopravnými predpismi. Zakázané je telefonovanie počas jazdy a samozrejme aj riadenie pod vplyvom alkoholu (jeho množstvo v krvi nie je v kubánskych pravidlách cestnej premávky upresnené). Ak vozidlo disponuje bezpečnostnými pásmi, je ich použitie povinné. Najvyššia povolená rýchlosť je:

  • v obci 50 km/h,
  • mimo obec 90 km/h,
  • na ceste pre motorové vozidlá 90 km/h,
  • na ďialnici 100 km/h.
Značnú komplikáciu na cestách po Kube predstavuje minimálny výskyt ukazovateľov smeru a tiež, najmä vo večerných a nočných hodinách, osvetlenie komunikácií. Vždy so sebou majte rezervu paliva, pretože dopĺňanie zásob benzínových púmp nie je pravidelné.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám