1. Fischer.sk
 2. Kuba
 3. Kuba
 4. Dôležité informácie

Kuba - Dôležité informácie

Štátne zriadenie na Kube

Kuba je republika s jedinou politickou stranou (komunistickou). Voľby sa na Kube konajú každých 5 rokov. Národné zhromaždenie so svojím najvyšším orgánom Štátnou radou schvaľuje reformy ústavy, zákony, národné plány a štátny rozpočet. Najvyšší výkonný a administratívny orgán Kuby predstavuje Rada ministrov.

Jazyky, ktorými sa hovorí na Kube

Úradným jazykom na Kube je španielčina. V turistických centrách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky, francúzsky, rusky a niekedy sa stretnete s Kubáncami, ktorí hovoria česky alebo slovensky. Väčšina popiskov v múzeách, smerovky a ukazovatele sú len v španielčine.

Časový posun

Na Kube je o 6 hodín menej než v Slovenskej republike. Posuňte si teda hodinky o 6 hodín naspäť.
 • Počas zimného času: Kuba - 6 hodín.
 • Počas letného času: Kuba - 6 hodín.

Peniaze a mena Kuby

Na Kube sú 2 oficiálne meny, ktoré môžu využívať miestni obyvatelia aj turisti. Výber tovaru za národné kubánske peso (CUP) je však na rozdiel konvertibilného kubánskeho pesa (CUC) minimálny.

Kreditné karty

Kreditné karty (okrem amerických ako City Bank, Diner Club, American Express) sa na Kube prijímajú v niektorých trojhviezdičkových a vo všetkých štvorhviezdičkových hoteloch, v turistických centrách a rade obchodov. Pozor na niektoré obmedzenia:
 • niekoľkopercentný poplatok za použitie,
 • minimálna čiastka potrebná k platbe kartou,
 • neprijímanie kariet na baroch a diskotékach.

Bankomaty sa nachádzajú iba v sídlach niektorých bánk, napr. vo Varadere v Banco Financiero (obchodné centrum na námestí Plaza América) či v Banco Popular na 36. ulici. Výber hotovosti z bankomatov sa obmedzuje na určité druhy kariet (väčšinou VISA). Je zaťažený poplatkom, spravidla 3% (a k tomu poplatok vašej banky), preto sa oplatí vyberať vyššie sumy. Dávajte si pozor na limit vašej karty.

S niektorými kartami možno využívať aj výber hotovosti na prepážke banky v zahraničí (cash advance). Služba, spoplatnená minimálne rovnako ako výber z bankomatu (niekedy ešte viac), je dostupná na všetkých pobočkách bánk označených logom kartovej asociácie.

V prípade straty či odcudzenia kreditnej karty ju musíte čo najskôr zablokovať. Kontaktujte kartové centrum vašej banky alebo medzinárodne zákaznícke centrá jednotlivých kreditných kariet. So zablokovaním kreditnej karty vám pomôže aj asistenčná centrála ECP. Odporúčame vám poznamenať si číslo a platnosť vašej kreditnej karty, pretože tieto údaje urýchla blokáciu.

Ak prídete o embosovanú kartu, môžete v určitých bankách žiadať o vydanie náhradnej hotovosti (emergency cash) alebo o vydanie náhradnej karty (emergency card). Tieto dve služby sa hodia skutočne len pre núdzové použitie, o čom svedčí už cena v rade desiatok eur a lehota poskytnutia hotovosti, či karty od 24 do 72 hodín.

Zmenárne, banky

Menu CUC vymeníte na letisku po prílete, v hoteloch, v bankách a v zmenárňach Cadec. Výmena USD je kvôli poplatku vo výške 10% nevýhodná. V niektorých turistických oblastiach (Varadero, Cayo Largo, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Holguin) sa už zavádza aj euro, ktoré je možné používať pri platbách podľa stanoveného kurzu (orientačne: 1 EUR = 1,2 CUC). Oficiálny kurz EUR/CUC sa mení každý deň, rad miest však pri platbách využíva kurz 0,80.

Vo Varadere sa nachádza niekoľko bánk s otváracou dobou väčšinou od 9 do 15 hodín od pondelka do soboty, výnimočne do 19 hodín, v nedeľu od 9 do 14 hod. Pri všetkých transakciách v bankách je potrebné predložiť cestovný pas.

Komunikácia

Pošta

Známky a pohľadnice zakúpite na recepciách, v obchodoch so suvenírmi či na pobočkách pôšt. Na väčšine kubánskych pohľadníc sa vyníma pečiatka nahrádzajúca známku (do Európy stojí 0,50 CUC). Ak zakúpite známky oddelene, väčšinou nebudú samolepiace a získať lepidlo nebude vždy ľahké. Doba doručenia do Európy sa pohybuje od dvoch týždňov do jedného mesiaca, ale môže byť aj dlhšia.

Telefonovanie z Kuby

Telefónna sieť na ostrove trpí preťaženosťou a občasnými výpadkami, preto sa niekedy volanie musí niekoľkokrát opakovať. Pri volaní na Kubu najprv vytočte predvoľbu pre medzinárodný hovor 00, potom medzinárodný kód Kuby 53, číslo kubánskeho mesta (napr. Havana 7, Varadera a Cayo Largo 45, Holguin 24) a nakoniec číslo volaného.

Ak telefonujte na Kube do inej provincie, vytočte 0, potom predčíslie mesta a nakoniec číslo volaného. Pre medzinárodné hovory vytočte 00, potom medzinárodný kód krajiny (napr. Slovenská republika 421) a nakoniec číslo volaného. Telefonovať je možné z hotela či z telefónnych automatov použitím telefónnych kariet, ktoré majú hodnotu 5, 10 alebo 20 CUC. Niektoré sa nezasúvajú do automatu, ale zadáva sa len kód PIN z karty.Všetci slovenskí mobilní operátori majú zmluvu s kubánskym operátorom, pred odchodom sa preto vždy informujte, či je potrebné aktivovať roaming. Táto služba je na Kube väčšinou možná iba v prípade používania telefónu s tarifným programom (u predplatených kariet je jej používanie obmedzené).

Internet

Prístup na internet (hoci veľmi pomalý) vrátane WiFi je v súčasnej dobe úplne bežný vo väčšine hotelov. Najskôr si však musíte kúpiť kód (orientačná cena 8 – 10 CUC za 1 hodinu), ktorý zadáte vždy pred pripojením a používate ho do vyčerpania kreditu v priebehu niekoľkých dní. Vo Varadere nájdete internetové kaviarne na triede 1a Avenida a v obchodných centrách Plaza Américas a Hicacos.

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane

Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa, Havana, Kuba
Tel.: +53 72041884
Fax: +53 72041883
Mobil: +53 52630584 (konzulárna služba mimo úradných hodín v naleihavých prípadoch: +53 52630584, prípadne: +53 52630534)

Zdravotná storostlivosť na Kube

Lekárske ošetrenie

Lekárska starostlivosť pre turistov je na veľmi dobrej úrovni. V Havane cudzinca ošetruje nemocnica Clinica Central Gira Garcia, vo Varadere sa nachádza medzinárodná klinika na ulici 60. Väčšina hotelov má ordinácie (s vlastnými lekármi či zdravotnými sestrami) otvorené do 9 do 17 hodín.

Lekárne sa nachádzajú na medzinárodnej klinike SERVIMED a zároveň v obchodných centrách Hicacos a Plaza América. Lieky aj ošetrenie sa na Kube platí vždy v hotovosti a po návrate, ak máte uzatvorené zdravotné poistenie na cesty do zahraničia, vám je poisťovňa prepláca (orientačná suma za základné ošetrenie je 50 CUC).

Colné predpisy pre Kubu

Všetci cestujúci majú právo doviezť na Kubu predmety a tovar, ktorý nie je určený na obchodovanie, v hodnote 1 000 CUC. Výška colného poplatku je 100% deklarovanej hodnoty, s odpočítaním 100 CUC. Tohto práva je možné využiť iba raz v roku.

Dovoz na Kubu

Platí zákaz dovozu:

 • potravín,
 • zbraní a výbušnin,
 • videorekordérov, prehrávačov DVD, satelitných antén, bezdrôtových domácich telefónov, satelitných prístrojov (netýka sa mobilov),
 • energeticky náročnejších elektrických spotrebičov (napr. mikrovlnných rúr a ohrievačov),
 • krvných derivátov, drog, omamných a psychotropných látok (okrem tých, ktoré cestujúci priváža podložené patričným lekárskym predpisom na osobné použitie),
 • pornografických časopisov, predmetov a tovarov.
Živé zvieratá musia mať príslušný certifikát.

Tovar oslobodený od colných poplatkov a daní:

 • veci osobnej potreby (ošatenie, obuv, toaletný a umývacie prostriedky v rozumnom množstve zodpovedajúcom dobe pobytu),
 • ďalšie predmety, ktorých hodnota nepresahuje 100 CUC,
 • až 10 kg liekov mimo osobné predmety.

Vývoz z Kuby

Z Kuby možno vyvážať umelecké diela, starožitnosti či iné diela, ktoré sa považujú za kultúrne hodnoty (je nutné predložiť dokumentáciu od príslušných orgánov a doklad o nákupe). Osoba nad 18 rokov smie vyviezť 20 ks cigár bez dokladu a v akomkoľvek balení, ďalších 50 ks bez dokladu (cigary však musí byť v pôvodnom balení, krabice zapečatená kolkom s holografickou časťou a etiketou spoločnosti Havanos).Pri nesplnení týchto náležitostí sú cigary výstupnou colnou kontrolou zabavené. Cigary je možné prepravovať v príručnej aj odbavenej batožine. Varujeme pred rizikami spojenými s nákupom cigár na čiernom trhu.

Maximálnu hodnotu ostatného vyvážaného tovaru obmedzuje suma 1 000 CUC.
Vývoz rumu a kávy nie je na Kube obmedzený, upozorňujeme iba na obmedzenia v rámci krajín EÚ, kedy je od cla oslobodený nasledujúci tovar:

Tabak a tabakové výrobky:

 • 200 kusov cigaret, nebo
 • 100 kusov cigár (cigary s hmotnosťou najviac 3 gramy na kus), alebo
 • 50 kusov cigár alebo
 • 250 gramov tabaku na fajčenie, alebo
 • úmerná súprava týchto tabakových výrobkov.

Alkohol a alkoholické nápoje:

 • destiláty a liehoviny s obsahom alkoholu vyšším ako 22% objemových,
 • nedenaturovaný etylalkohol s obsahom alkoholu 80% objemových alebo viac,
 • či destiláty a liehoviny, aperitívy vyrobené z vína alebo alkoholu, tafia, saké alebo podobné,
 • nápoje s obsahom alkoholu nepresahujúcim 22% objemových; šumivé vína, likérové vína,
 • 1 liter alebo pomerné zastúpenie týchto výrobkov a
 • nešumivé vína (2 litre).

Parfémy:

 • 50 gramov, alebo 0,25 litrov toaletnej vody.
(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkách MZV o Kube.)
 • Späť na prehľad informácií o Kube a ponuku zájazdov.