1. Fischer.sk
  2. India
  3. Poloha a geografia

Zemepis a demografia Indie

Ohromná, neuveriteľná, neustále prekvapivá ... akékoľvek oslňujúce adjektívum použijete, nedokážete popísať všetky farby, vône, možnosti a tajomstvá Indie. Ako by ste aj mohli, veď ide o siedmu najväčšiu krajinu sveta a druhý štát planéty, čo sa počtu obyvateľov týka.

India-Rozpravkova-pobrezna-krajina-v-regione-Goa.jpg

Rozloha Indickej republiky (takmer 3,3 milióna kilometrov štvorcových) je skutočne obrovská, naša krajina by sa do nej vošla viac ako 40 krát! Nie iba tak – ale aj kvôli úplne odlišnej geológii a geografii – sa celá oblasť nazýva Indický subkontinent.

Ešte viac fascinujúca je ľudnatosť Indie. Žije tu viac obyvateľov ako v Európskej únii, USA, Rusku, Brazílii a Japonsku dohromady, teda takmer jedna miliarda a 300 miliónov ľudí! Populácia pätice najväčších metropolitných zón Dillí, Bombaj, Kalkata, Bangalore a Pune prevyšuje českú hneď 10 krát. Napriek tomu je možné v Indii nájsť rozsiahle regióny, kde stretnete človek iba výnimočne…

Kde nájdete Indiu

Ak hranice Indie na juhu vyzerajú úplne jednoznačne (tisíce kilometrov pobrežia Indického oceánu, z ktorého vykukuje ako odtrhnutý kus Srí Lanka), tak na severe je situácia úplne odlišná. Niektoré územia sú sporné, hraničná čiara s Bangladéšom sa vinie v neuveriteľných motaniciach a na horúcom čínsko-pakistanskom pomedzí Kašmíru sa stráca vo vyprahnutých púšťach i vysokánskych horách.

Krajinná i biologická rozmanitosť na indickom území je naozaj mimoriadna. Nájdete tu (doteraz ešte) nedostupnú džungľu, ľadové pohorie ľahko presahujúce výšky 8 tisíc metrov (Kančendženga v Himalájach), neskrotné rieky (Ganga a Brahmaputra), rozľahlé púšte (Thár), savany, vysočiny i prímorské mangrovy a krásne piesočnaté pláže. Tomu zodpovedá vysoký počet celkom 103 národných parkov.

Multikultúrny indický raj

India je federatívna parlamentná republika zložená z 29 spolkových štátov. Značný počet z nich má za sebou dlhú a významnú históriu – kto by nepoznal aspoň okrajovo názvy ako Bengálsko, Pandžáb nebo Uttarpradéš? Hlavným mestom je od začiatku minulého storočia Nové Dillí, predtým túto úlohu plnila prevažne Kalkata.

Aj demografické zloženie Indie je nezvykle pestré. Aj keď vo všeobecnosti sa hovorí o jednom indickom národe, hovorí sa tu viac ako tisíckou jazykov a nárečí. Úradnými jazykmi sú angličtina a hindčina. Rovnakú zmes ponúka náboženská situácia – najviac je hinduistov (80 %), nájdeme tu však aj veľké množstvo moslimov, kresťanov, sikhov či budhistov.