1. Fischer.sk
  2. India
  3. Dôležité informácie

Dôležité informácie z Indie

India-Vitajte-v-Indii.jpgZákladné informácie, ktoré vám uľahčia pobyt v Indii

Štátne zriadenie

India je federatívna parlamentná republika, ktorá vznikla vyhlásením nezávislosti od Veľkej Británie dňa 15. augusta 1947. V jej čele stojí prezident a predseda vlády.

Administratívne členenie

Indická republika sa delí na 29 spolkových štátov, ktoré majú 600 okresov. Jej súčasťou je tiež 7 zväzových teritórií, špeciálnych administratívnych jednotiek, ako sú napríklad hlavné mesto Nové Dillí či Lakadivské, Andamanské a Nikobarské ostrovy.

Časový posun

Aj keď India svojou rozlohou prekrýva 2 časové pásma, na celom jej území platí jednotný čas. Pásmo je posunuté o 5,5 hodiny pred GMT a o 4,5 hodiny pred stredoeurópskym. Letný čas sa v Indii nepoužíva. Ak je teda u nás 12 hodín, v Indii je aktuálne 15:30 hod., v zime ešte o jednu hodinu navyše.
  • Počas zimného času: India + 4,5 hodiny
  • Počas letného času: India + 3,5 hodiny

Mena a peniaze

Oficiálnym platidlom je indická rupia (INR), ktorá sa delí na 100 paisov. Pozor, nie je voľne meniteľná a nesmie sa vyvážať ani dovážať. Výmenný kurz v roku 2016 je približne 0,36 rupií za 0,05 eur.

Komunikácia

Internet

India je veľmi dobre pokrytá internetom hlavne vo väčších mestách. WiFi signál je k dispozícii zadarmo v hoteloch, reštauráciách, obchodných centrách či známych turistických oblastiach. Na každom rohu narazíte i na internetové kaviarne, cena za použitie neprekračuje (po prepočte) 1,20 eur za hodinu. Komplikovanejšia je situácia v zabudnutých a chudobnejších častiach krajiny, kde sú niektoré oblasti od spojenia takmer úplne odrezané.

Pošta

Poštové služby sú v Indii lacné a celkom spoľahlivé. Úrady bývajú otvorené zhruba od 9 do 17 hodiny, známky kúpite výhradne na poštách, pohľadnice takmer vo všetkých obchodoch alebo v hoteloch. Zásielka putuje do SR asi 10 dní.

Telefonovanie

Ak si v Indii zakúpite predplatenú SIM kartu, je miestne volanie veľmi lacné a po celej krajine hovoríte za necelých 30 halierov za minútu. Medzinárodné volanie do ČR stojí približne 6 korún za minútu. Získanie SIM karty nie je vo väčšine miest Indie ľahké, musíte mať kompletné cestovné doklady a vyplniť zložitý formulár. Preto je najlepšie sa obrátiť vo veľkých mestách priamo na kanceláriu niektorého z väčších operátorov ako Vodafone alebo Airtel, kde je vybavenie jednoduchšie. SIM kartu potom ľahko dobijete na bežných termináloch v obchodoch.

Dôležité telefónne čísla

  • Polícia: 102
  • Hasiči: 101
  • Záchranná služba: 100

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri,
110021, New Delhi, India
Tel.: +91 1126889071, +91 1126885340, +91 1126111075
Fax: +91 1126877941
Mobil: +91 9818799477 (pohotovostný mobil)
 
Úradné hodiny:
pondelok, utorok, štvrtok:
10.00-12.00 (prijímanie žiadostí o víza, superlegalizácie, overovanie),
15.00-16.00 (vyzdvihnutie víz)

Zdravotná starostlivosť

Vo veľkých mestách Indie je zdravotná starostlivosť na pomerne vyspelej úrovni, odporúča sa však využívať výhradne súkromné kliniky. V odľahlejších oblastiach je situácia oveľa horšia, preto do nich choďte iba:

  • v dobrej kondícii,
  • so všetkými odporúčanými očkovaniami, hlavne proti žltačke A a B, cholere, tetanusu a týfusu,
  • s dostatočnou zásobou bežných liekov a najnutnejšieho zdravotníckeho materiálu pre prípad úrazu.

V niektorých kútoch nezabudnite ani na antimalariká!

India nemá so SR uzatvorenú dohodu o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto pred cestou uzatvorte komplexné zdravotné poistenie a pripravte sa na to, že všetky ošetrenia či hospitalizácie budete musieť na mieste zaplatiť v hotovosti. V Indii vždy zásadne pite iba balenú vodu, používajte ju i na čistenie zubov či umývanie ovocia a zeleniny a pravidelne si umývajte ruky! Tak predídete celému radu nepríjemných, a častokrát i nebezpečných črevných infekcií.

Colné predpisy

Do Indie smiete bez cla doviesť maximálne 2 litre alkoholu, 100 cigariet alebo 25 kusov cigár na osobu. Importovať je možné bežne používané predmety dennej potreby a turistické vybavenie (notebooky, telefóny či videokamery), ale ste povinní ich i vyviesť naspäť. V prípade drahej techniky a sporných zariadení je lepšie pri vstupe vyplniť formulár Tourist Baggage Re-Export Form a nechať si ho potvrdiť colníkom, aby vám veci pri odchode neboli preclené alebo dokonca zabavené.

Čo sa nesmie vyvážať

Z Indie je zakázané vyvážať hlavne slonovinu, zlato a drahé kovy v inej forme ako šperky, viac ako storočné starožitnosti či rukopisy staršie ako 75 rokov. Pre vývoz šperkov z drahých kovov v cene nad 100 tisíc INR je nutné mať špeciálne povolenie Indickej centrálnej banky.

Pri dovoze peňazí alebo iných cenností presahujúcich hodnotu 5 tisíc USD ste povinní informovať colnú kontrolu. Miestnu menu je možné doviesť do maximálnej výšky 25 tisíc INR. Vývoz rupií je zakázaný a je povolené vyvážať iba množstvo, ktoré ste priviezli a oznámili písomne na formulári Currency Declaration Form. To isté platí aj pre valuty.