Na cestách Indiou

Pomyselnou bránou do Indie je bezosporu medzinárodné letisko Indiry Ghándíovej v Dillí. Rozprestiera sa necelých 20 kilometrov od indickej metropole. Po výstavbe hypermoderného terminálu 3 v roku 2010 má kapacitu 46 miliónov pasažierov ročne a je najväčším letiskom južnej Ázie. Starý terminál 1 teraz slúži výhradne na vnútroštátne lety.

Letecké prístavy v Dillí a Goa

Letisko disponuje okrem pohodlného a architektonicky pôsobivého terminálu 3 i dobre riešenou infraštruktúrou. Medzi obidvoma terminálmi neustále pendlujú autobusy zadarmo a spojenie s mestom zabezpečuje veľmi moderná linka metra (tzv. Delhi Airport Metro Express). Do centra Dillí sa s ňou dostanete za necelých 15 minút. Dobre funguje aj taxislužba. Ak chcete byť ušetrení dohadovania s lokálnymi taxikármi, môžete si zakúpiť za fixnú cenu dobre organizované a lacné Prepaid Taxi s jasne a zreteľne deklarovanými podmienkami dopravy.

Rovnako vyspelé letisko s perfektným zázemím objavíte i v najmenšom a najviac turisticky prosperujúcom indickom štáte Goa. Nazýva sa Dabolim a pýši sa dvoma modernými terminálmi, ktoré spolu s priľahlou vojenskou základňou zaberajú plochu takmer 800 hektárov. Zahrnie vás nevídaným komfortom, skvelou organizáciou a čistotou – na Indiu celkom prekvapivú.

Autom po Indii radšej nie

Doprava v Indii všeobecne funguje najlepšie vo veľkých mestách a okolo nich či v obľúbených turistických destináciách. Jej kvalita však často závisí i na vyspelosti danej provincie. Hlavne automobilová doprava je tu takmer všade veľmi chaotická, nie sú rešpektované žiadne predpisy a jazdí sa tu vľavo na britský spôsob. India má štatisticky snáď najvyšší počet nehôd na svete. Vo väčšine miest je v prevádzke sieť požičovní automobilov, avšak i kvalita ciest mimo hlavných ťahov je veľmi zlá, a tak je všeobecne odporúčané zvoliť si v tejto krajine radšej iný druh dopravy.

India-V-mnohych-castiach-Indie-je-popularna-i-lodna-preprava.jpg

Na kratšie vzdialenosti je najlepšia taxislužba, ktorej ceny sú tu veľmi nízke a skúsení miestni vodiči vás bez väčších negatívnych zážitkov vždy bezpečne dopravia na miesto určenia.

Ako jazdiť s indickou železnicou

Na dlhšie vzdialenosti je vhodné využiť hustú železničnú sieť, ktorá meria takmer 60 tisíc kilometrov. Vždy je lepšie zakúpiť si miestenky do vyšších tried, ktoré sú celkom pohodlné a klimatizované. Nižšie triedy bez miesteniek sú síce neskutočne lacné, avšak preplnené, hlučné a špinavé.

Cestovné poriadky nájdete pri informačných termináloch na staniciach či v novinových stánkoch, avšak s ich dodržiavaním si v Indii nikto neláme hlavu a vlaky mávajú značné meškanie.

V Indii funguje aj autobusová doprava, hlavne v miestach, kam nevedie železnica. Nie je však príliš bezpečná ani pohodlná, a tak je lepšie využívať ju iba na najfrekventovanejších trasách medzi turistickými centrami.