1. Fischer.sk
  2. Grécko
  3. Fauna a flóra

Grécka príroda

V Grécku sa rozprestiera tucet národných parkov, z ktorých celé dve tretiny nájdete na európskej pevnine. Medzi chránené územia na ostrovoch patrí morský NP na Zakynthose a Alonnisos na Sporadách, Samaria na Kréte a Mount Ainos v Kefalónii.

Grécke územie je možné rozdeliť do troch vegetačných pásov. Pre pobrežie a nižšie polohy je typické stredomorské rastlinstvo, ktorému vládnu suché, krovité macchie a zmiešané lesy s platanmi, dubmi či borovicami. Veľkú časť krajiny pokrývajú hospodárske plodiny ako obilniny, zemiaky, melóny, figovníky, mandľovníky, olivovníky a rôzne ovocné stromy.

Čo rastie a žije v Grécku

Početné sú vinohrady a ozdobná palma datľová. V horách prevládajú lúky a ihličnaté lesy. Celkovo sa grécka flóra s viac ako 5 tisíc druhmi zaraďuje medzi európsky najpestrejšie.

Grecko-0-Typicka-stredomorska-flora-greckych-ostrovov.jpg

Fauna je oveľa menej rozmanitá, najmä na ostrovoch. Všade sa však stretnete s množstvom domácich zvierat na čele s dobytkom, ovcami a kozami, zástupmi mačiek a túlavých psov. Mimo pevniny sa vyskytujú drobné živočíchy ako zajace, plazy a vtáky, v kopcoch na kontinente sa ukrývajú aj vlky, medvede, rysy, srnky, diviaky a líšky. Stavy rýb v moriach sú skôr nízke, korytnačky a tulene sú prísne chránené.