1. Fischer.sk
  2. Grécko
  3. Detailné informácie

Detailné informácie

Recko-Opalujte-se-s-rozumem,-dvojnasob-to-plati-i-v-Recku.jpg

Nepodceňte rady pre pohodové a bezstarostné prežitie vašej dovolenky v Grécku. Prečítajte si to najdôležitejšie o gréckej elektrickej sieti, bezpečnostnej situácii, kvalite pitnej vody či používaných jazykoch.

Elektrický prúd

Napätie v gréckej elektrickej sieti činí 220 V, kmitočet je 50 Hz. Adaptér do zásuviek nie je nutný.

Voda

Kohútiková voda je v Grécku síce pitná, avšak nie vždy chutí, na mnohých ostrovoch má napríklad slanú príchuť. Kúpte si radšej v obchode vodu balenú.

Bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia v krajine je stabilná. To však nič nemení na potrebe dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia ako v ktorejkoľvek inej rekreačnej oblasti. Buďte opatrní:

  • Dávajte si pozor hlavne v tlačeniciach a v turisticky exponovaných lokalitách
  • Cennosti neberte so sebou na pláž
  • Peniaze a drahé veci nenechávajte ani v osobnom automobile
  • Maximálne využívajte hotelový trezor
  • Majte pri sebe vždy kópiu osobných dokladov

Ak aj napriek tomu dôjde ku krádeži, informujte svojho sprievodcu alebo hotelovú recepciu. Je potrebné zavolať políciu a spísať protokol. Ak bola poškodená vaša batožinu v priebehu leteckej prepravy alebo je dokonca v neporiadku jej obsah, kontaktujte do jedného týždňa leteckú spoločnosť a škodu nahláste.

Opaľovanie

Grécko ovplyvňuje subtropické podnebie. Určite pamätajte na jednotlivé zásady zdravého pobytu na slnku a dôsledne ich aplikujte. Dvojnásobne to platí, ak máte citlivú pokožku. Používajte kvalitný krém na i po opaľovaní, slnečné okuliare, klobúk alebo šiltovku a dostatočne dopĺňajte tekutiny.

Grécko ponúka slušný výber nudistických pláží, obzvlášť na ostrovoch, kde je bežné aj opaľovanie bez horného dielu plaviek.

Jazyky

Úradným jazykom je Novogréčtina. Pri bežnej komunikácii sa pohodlne dohovoríte anglicky či francúzsky.