1. Fischer.sk
 2. Grécko
 3. Dôležité informácie

Dôležité informácie pre Grécko

Grecko-0-Moznosti-travenia-volneho-casu-su-v-Grecku-takmer-nekonecne.jpg

Základné údaje o živote v Grécku vrátane každodenných záležitostí ako časový posun, financie alebo dôležité kontakty.

Štátne zriadenie

Od pádu vojenskej diktatúry v roku 1974 je Grécka republika parlamentnou demokratickou republikou na čele s prezidentom.

Administratívne členenie

Grécko sa delí na 13 správnych jednotiek nazývaných prefektúry. Na čele jednotlivých prefektúr stoja guvernéri a každá vysiela do parlamentu v Aténach svojich zástupcov.

Časový posun

V Grécku je o hodinu viac ako v SR, platí tu aj letný čas. Ak máme u nás napríklad 8 hodín ráno, na Kréte a ostatných ostrovoch už je 9 hodín, bez ohľadu na to, či je leto, alebo zima.

 • Počas zimného času: Grécko + 1 hodina
 • Počas letného času: Grécko + 1 hodina

Mena a peniaze

Menovou jednotkou je euro (€).

Komunikácia

Internet

Vo väčšine hotelov je bežné pripojenie na internet, ale v niektorých je táto služba spoplatnená.

Pošta

Poštové zásielky môžete nechať na hotelovej recepcii alebo ich vhodiť do poštovej schránky, ktorá má žltú farbu. Poštové úrady sa nazývajú „AXYΔPOMEIO“ alebo „TACHYDROMEÍA“.

Telefonovanie

Predvoľba pre Slovenskú republiku je 00421, potom zadáte smerový kód mesta bez počiatočnej nuly a požadované telefónne číslo. Verejné telefónne automaty a často aj hotelové telefóny fungujú na telefónne karty. Kúpite ich napríklad v stánkoch s cigaretami a časopismi, v supermarketoch alebo priamo v hoteli. Telefonovanie z hotelovej izby môže byť v porovnaní s telefónnymi automatmi oveľa drahšie. Pokrytie mobilným signálom je uspokojivé.

Grecko-0-Kontakty-na-dolezite-kontakty-sa-oplati-mat-vzdy-po-ruke.jpg

Dôležité čísla

 • Polícia: 100
 • Tiesňová linka: 112
 • Záchranná služba: 166
 • Hasiči: 199

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach

Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko
154 52, Atény
Grécko
Tel.: +30 2106771980, +30 2106771870
Fax: +30 2106776765
Mobil: +30 6932408028 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)

Zdravotná starostlivosť

Grécke zdravotníctvo je na slušnej úrovni. Lekárne (farmakio) sú označené zeleným alebo červeným maltézskym krížom. V noci a cez víkendy sa striedajú v pohotovostných službách. Adresu lekárne s pohotovostnou službou nájdete na dverách každej lekárne.

Užitočným pomocníkom na cestách do zahraničia je určite základná lekárnička. Mala by obsahovať prípravky proti teplote, prechladnutiu, žalúdočným ťažkostiam, zápalom a alergickým reakciám. Pribaliť si môžete aj repelent a niečo na zmiernenie následkov uštipnutia bodavým hmyzom.

Poistenie

Ak ste prostredníctvom Cestovnej kancelárie FISCHER uzavreli cestovné poistenie v ERV Európskej poisťovni, kontaktujte v prípade zdravotných ťažkostí delegáta alebo linku asistenčnej služby EuroAlarm Asistence.

Starostlivo si uschovajte všetky potvrdenia od lekára. Na základe podmienok vyjednaných v zmluve vám po návrate poisťovňa náklady spojené s ošetrením uhradí. Ak máte uzatvorené cestovné poistenie v inej cestovnej poisťovni, postupujte podľa jej pokynov.

Colné predpisy

Grécke zákony nijako nestanovujú, čo sa smie a nesmie vyviezť a doviezť, určujú však množstevné limity na niektoré liehoviny a tabakové výrobky. Obmedzenie dovozu a vývozu: 

 • Len 10 litrov liehovín s obsahom alkoholu viac ako 22 percent
 • Len 90 litrov vína
 • Len 110 litrov piva
 • Len 800 ks cigariet
 • Len 1 kilogram surového tabaku

Vodiči môžu v kovovom kanistri vo svojom vozidle prevážať najviac 10 litrov pohonných hmôt.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Grécku.)