Fauna a flóra v Dominikánskej republike

Čo rastie v Dominikánskej republike a akú rozmanitú flóru tu môžete vidieť?

V Dominikánskej republike nájdete miesta, kde nikdy neprší, ale aj také, kde dážď ani na deň neutíchne. Najmä v nížinách, ale tiež na svahoch sa vyskytuje subtropický les, bujne zelený porast s množstvom exotických druhov stromov a rastlín. Zo stromov prevažujú kokosové palmy, mahagón, céder, divoká oliva, mangrové porasty a ďalšie. V horských oblastiach prevládajú palmy, borovice, paprade a stovky druhov orchideí. V suchých oblastiach sa darí hlavne mnohým druhom kaktusov.

Nenechajte si ujsť pozorovanie vtáctva alebo veľrýb hrbatých s mláďatami

Dominikánska republika ako ostrov, teda odtrhnutá od rozsiahlej pevniny, nemá vo svojej živočíšnej ríši väčšie zvieratá. V Karibiku sa všeobecne vyskytuje minimum cicavcov. Tie, ktoré bežne uvidíte, ako sú domáce zvieratá, prasatá, kone alebo kanci, sem boli dovezené z Európy. Pôvodné druhy boli vďaka vyklčovaniu pralesov a nasadení šelmy mungo, ktorá mala čiastočne zlikvidovať populáciu hlodavcov, z prevažnej väčšiny úplne vyhubené.

Dnes na ostrove žije viac dovezených než pôvodných druhov. Čo sa týka pôvodných druhov vtáctva, je situácia opačná. Je tu viac ako 200 druhov pôvodných operencov, z ktorých niektoré druhy sú práve tu oveľa krajšie ako v iných kútoch sveta. Okrem domácich sa tu zdržiavajú i zimujúci vtáci zo Severnej Ameriky. Prevládajú exotické vtáky, ale nájdeme tu napríklad i sovy, vrany, lastovičky, kolibríky a ďalšie.

DominikanskaRep-Velka-cast-ostrova-Hispaniola-je-pokryta-zelenymi-lesmi.jpg

K endemickým druhom patrí napríklad kukučka, ktorá je typická červenou farbou očí alebo sova hrabavá, ktorá má oči žlté a operenie hnedé s bielymi škvrnami. Zaujímavý je aj sokol pestrý. Ten má zase nad zobákom prúžok pripomínajúci fúzy. Pri migrácii zahalia kŕdle sokolov celé nebo. Medzi vzácne cicavce, ktoré tu stále ešte môžete vidieť, patrí solenodon a hutia. Vyzerajú trochu ako krysy, ožívajú v noci a žijú prevažne v jaskyniach. Rozdiel je medzi nimi minimálny, snáď iba solenodon je o trochu väčší „fešák“.

V súčasnej dobe sú oba na pokraji vyhynutia. Obojživelníky a plazy sa vyskytujú zriedkavo, častejšie je možné vidieť jašterice a jašterov. K nim patrí napríklad dnes už ohrozený leguán nosorožčí alebo leguán Ricordov. Vyskytujú sa na suchších miestach, kde rastú kaktusy a tŕnisté kry. Možno vás prekvapí, že na ostrove sa mimoriadne darí americkým druhom krokodílov. Dosahujú dĺžku asi štyroch metrov a ich obľúbené miesto je jazero Lago Enriquillo, kam sa môžete vydať na výlet loďou.

Ak navštívite Dominikánsku republiku počas zimy, môžete napríklad na polostrove Samaná vidieť veľryby hrbaté s mladými v ich prirodzenom prostredí. Verte, že to stojí za to! V tunajších vodách majú domov tiež morské korytnačky, vrátane doteraz najväčšej doteraz žijúcej kožatky veľkej alebo korytnačky zelenej, u ktorých rozhodne neplatí, že korytnačky musia byť pomalé. Tieto korytnačie pretekárky môžu plávať rýchlosťou až 32 km/h! Ani to ich ale často nezachráni pred rybármi. Ich mäso je totiž najlepšie pre prípravu korytnačej polievky. Korytnačky môžete uvidieť spravidla v lagúnach a zátokách pri pobreží.