Podnebie a počasie Kvarner je na dovolenku ako stvorené

Pri určovaní počasia v oblasti Kvarneru je potrebné rozlišovať medzi počasím na chorvátskej pevnine a na jednotlivých ostrovoch v zálive. Všeobecne však možno konštatovať, že v lete si tu užijete tepla a slniečka ako v ostatných regiónoch Chorvátska. A dlhodobá predpoveď počasia pre Krk (mesiace jún, júl, august a september) vrátane teploty mora sa dosť podobá výhľadu počasia na ostrove Rab od júna do septembra.

Kraljevica_Bay-of-Kraljevica-with-the-visible-old-shipyard,-buildings-and-nature_shutterstock_86471479.jpg

Podnebie vo vnútrozemí je mierne kontinentálne a napríklad medzi decembrom a februárom tam teploty klesajú až ku 4 stupňom. Nie je na tom nič zvláštne, pretože najvyššie vrcholky pohoria Risnjak a Velika Kapela presahujú 1 500 metrov.

Podrobnosti o klíme Kvarnerského zálivu

Na pobreží sa podnebie mení na suché, teplé a pomerne stabilné stredomorské s radom slnečných dní (ročne až 2 500 hodín). V lete spadne iba okolo 60 mm zrážok za mesiac, výnimkou nemusí byť ani búrka. Celoročná priemerná teplota vzduchu pri mori sa pohybuje okolo 14 stupňov, počas leta stúpa na 24 stupňov. Celoročná priemerná teplota mora dosahuje približne 17 stupňov.

Viac víchrov sa preháňa na ostrovoch Cres a Lošinj, ktoré vďaka svojej nadmorskej výške cez 600 metrov vytvárajú hradbu pre ostrovy Krk a Rab. Rozoznávame dva základné druhy vetrov, svieži mistral (v lete) a studenú bóru(zima).

Kedy si najlepšie užiť zájazd do oblasti Kvarneru

Milovníci kúpania a opaľovania by sa na Kvarner mali vydať od júna do augusta, kedy tam panuje horúco a teplota vody dosahuje okolo 27 stupňov. Kto túži skôr po cestovaní a poznávaní prírody a pamiatok jednotlivých ostrovov, užije si hlavne v máji a v septembri.