Fauna, flóra a národné parky Kvarneru

Stredomorskú kvetenu Kvarneri charakterizujú nízke kríky a dominujúci vždyzelená vegetácie, v oblasti Risnjaku dokonca najbohatší a najrozsiahlejšie v celom Chorvátsku. V najnižších polohách okolo mora rastú cyprusy, oleandre aj okrasné palmy, rad svahov pokrývajú vinohrady. V stredných nadmorských výškach sa darí duba, vavrínu a borievky, na horách sú hojne zastúpené ihličnaté stromy.

V horách žijú medvede, na kvarnerskom pobreží je pokoj

Z veľkých živočíchov sa môžete vysoko v kopcoch stretnúť dokonca aj s medveďom, hojne sa vyskytujú líšky, jazvece, zajace, čierna a vysoká zver. V Jadranskom mori žije množstvo rýb ako makrely, tuniaky a parmice, chobotnice a mäkkýše.

Prejdite sa národnými parkami v blízkosti zálivu Kvarner

V oblasti Kvarneru nájdete hneď trojicu rôznorodých národných parkov. Risnjak, Severný Velebit a Plitvické jazerá rozhodne stojí za návštevu.

Kvarner-Narodni-park-Plitvicka-jezera-neďaleko-Kvarneru.jpg

Národný park Risnjak

Oblasti plnej krásnej divokej prírody v čele s náučným chodníkom Leška, romantickým prameňom rieky Kupa a vrcholy vyše 1 500 metrov zahŕňa NP Risnjak. Nachádza nad Rijekou medzi diaľnicou A6 a hranicami so Slovinskom.

Národný park Severný Velebit

O poznanie južnejšie, na dohľad z ostrova Rab, sa rozkladá NP Severný Velebit. Preslávený zvlášť pútavými skalnatými skupinami ako Hajdučki alebo Rožanski kukovi. Najvyšší bod Mali Rajinac na okraji parku dosahuje výšku 1 699 metrov nad morom.

Národní park Plitvické jezera

Najslávnejšie NP Plitvické jazerá (ktorý zároveň patrí medzi svetové prírodné dedičstvo UNESCO) sa ukrýva medzi kopcami Mala Kapela asi 20 kilometrov od diaľnice A1. Jeho magickú krásu vytvára 140 vodopádov, 20 jaskýň, 16 jazier a 5 riek.