1. Fischer.sk
  2. Brazília
  3. Praktické informácie

Praktické a užitočné informácie o Brazílii

Pripravili sme pre vás niekoľko praktických informácií, ktoré sa vám počas pobytu v Brazílii budú hodiť.

Aký elektrický prúd má Brazília

Napätie v sieti sa v Brazílii pohybuje v rozmedzí 110 až 220 voltov, Rio de Janeiro nevynímajúc. Pre európsky typ zástrčiek budete potrebovať adaptér, ktorý sa dá bez problémov kúpiť v mnohých obchodoch v meste aj priamo na letisku vo free-shope. Niektoré hotely môžu využívať tiež zásuvky s napätím 220 voltov, tie ale bývajú označené. 

Prakticke-informace-Brazilie.jpg

Pitná voda v Brazílii

Voda z vodovodného kohútika je pitná, nie je ale od veci ju pred konzumáciou radšej prevariť. Keď nechcete zbytočne riskovať a piť len vodu balenú, dajte si pozor tiež na kocky ľadu v nápojoch. V prípade ťažkostí je možné v miestnych lekárňach zaobstarať vhodné lieky.

Brazília, bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia v Brazílii nie je 100% stabilná, najmä v metropolách ako Rio de Janeiro.

Všetky doklady vrátane cestovných je najvhodnejšie mať po celú dobu pobytu v hotelovom trezore. V destinácii na preukázanie totožnosti stačí kópia pasu. Majte pri sebe iba minimálnu hotovosť a cennosti radšej nechajte v hotelovej izbe po celú dobu pobytu. Snažte sa vyzerať čo najmenej ako turista, zmenšíte riziko prepadnutia. Ak so sebou budete brať kameru (fotoaparát), noste ju tak, aby nebola na očiach. Nikdy nenechávajte svoju batožinu a tašky bez dozoru!

V Riu de Janeiro odporúčame:

  • ignorovať ponuky na návštevu chudobných štvrtí,
  • nechodiť tunelmi medzi jednotlivými časťami mesta,
  • využívať na prepravu primárne taxi,
  • pohybovať sa všade v skupinách, ak je to možné.

Keď budete mať pocit, že vás niekto sleduje, čo najrýchlejšie vyhľadajte nejaký obchod, hotel či iné bezpečné miesto.

Čo robiť, keby ste sa ocitli v núdzi

V prípade prepadnutia dajte, pokiaľ možno v čo najväčšom pokoji, útočníkom všetko, čo po vás budú chcieť. Nesnažte sa brániť, utiecť ani sa dohovoriť. Nepozerajte sa útočníkom priamo do očí. V drvivej väčšine prípadov akékoľvek pokusy o sebaobranu nekončia pre turistov dobre.
 
Ak dôjde ku krádeži cestovného pasu, nechajte si na policajnej stanici vyhotoviť protokol o odcudzení dokladu a obratom kontaktujte slovenský zastupiteľský úrad.

Vychutnajte si opaľovanie v Brazílii

Nezabúdajte na to, že v Brazílii panuje skutočne tropické počasie. Ak si nechcete pokaziť dovolenku hneď na začiatku, dodržujte pitný režim, nechoďte na priame slnko najmä cez poludnie a používajte opaľovací krém najlepšie s vysokým faktorom. Lepšie dbať na zdravotné odporúčania, ako neskôr ľutovať.

Ako sa obliecť na pláže v Riu

Pokiaľ ide o vhodné oblečenie na pláž a pravidlá opaľovania, je Rio de Janeiro pomerne benevolentné. Na plavky aj tých najmenších rozmerov sú miestni zvyknutí, pokiaľ ide ale o nahotu, tej sa radšej zdržte.

Ako sa dohovoriť v Brazílii

Oficiálnym jazykom Brazílie je portugalčina. V porovnaní s európskou portugalčinou má ale trochu iný prízvuk a niektoré odlišné výrazy. Mnoho Brazílčanov hovorí anglicky a španielsky, niektorí aj po taliansky, nemecky alebo domorodými a ďalšími jazykmi.