1. Fischer.sk
 2. Brazília
 3. Dôležité informácie

Dôležité informácie

Štátne zriadenie

Brazília je prezidentská federatívna republika. Jej oficiálny názov znie Brazílska federatívna republika (BFR).

Časový posun

Zmena letného času na zimný a naopak nastáva v Brazílii inokedy než v Slovenskej republike. V medzičase je rozdiel -4 hodiny.

 • -5 hod v dobe nášho letného času (príp. -4 hod)
 • -3 hod v dobe nášho zimného času (príp. -4 hod)

Mena a peniaze

Jeden brazílsky reál (BRL) je asi 0,25 eur. Kurz sa ale mení pomerne často,  je len orientačný. Drobné sa nazývajú centavos. Najlepšie urobíte, ak si peniaze vyberiete z bankomatu. Druhú najvýhodnejšiu možnosť predstavujú malé zmenárne Casas de cambio, ďalej banky a najmenej za svoju hotovosť dostanete v hoteloch a reštauráciách.
 
Důležité informace Brazílie

Dnes už väčšina reštaurácií i obchodníkov bežne prijíma platobné karty, bezhotovostne sa dá platiť dokonca aj na trhoch. Radšej sa však vždy dopredu opýtajte, či daný podnik či obchod prijíma váš typ karty.

Komunikácia

Pošta

Riu sú pošty po celom meste. Nájdete ich podľa žltého označenie ECT. Otvorené sú každý všedný deň do 18:00, niektoré do 20:00, v sobotu do 12:00. Známka na pohľadnicu alebo list stojí 2 Reále.

Internet

V dnešnej dobe funguje v Brazílii kvalitné internetové pripojenie v podstate všade. V Riu je navyše úplne samozrejmé WiFi pripojenie. Internetových kaviarní je v Riu poskromne, hodina stojí cca 5 reálov.

Telefonovanie

Verejné telefóny majú modrý (diaľkové hovory) alebo oranžový prístrešok. Na operátora sa dovoláte po vytočení čísla 100. Priamo možno volať takmer do celého sveta, stačí najskôr vytočiť predvoľbu 00, potom kód operátora pre diaľkové hovory, ďalej predvoľbu volanej krajiny a potom už samotné číslo vrátane mestskej predvoľby (ak sa nejedná o číslo mobilného telefónu).

 • Medzinárodná predvoľba pre hovory do Brazílie: +55
 • Mestská predvoľba pre hovory do Ria de Janeira: 21
Pokiaľ chcete využívať vlastný mobilný telefón, je potrebné mať zriadený roaming. Postup volania je rovnaký ako pri volaní z pevnej linky.

Dôležité telefónne čísla platné v celej Brazílii

 • Polícia: 190 (Polícia militar), 147 (Polícia civil)
 • Rýchla lekarska záchranná služba (Pronto Socorro): 192
 • Hasiči (Bombeiros): 193

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Brazílii

SES, Avenida das Nações,
Qd. 805, Lote 21B, Brasilia, Brazília
Tel.: +55 6134431263, +55 6132429719
Fax: +55 6134431267
Mobil: +55 61 99848 1249 (pohotovostné číslo)

Zdravotná starostlivosť v Brazílii

Brazílske súkromné kliniky sú na prvotriednej úrovni, zadarmo poskytujú ošetrenie ale iba štátne zdravotnícke zariadenia, kvalitatívne značne rozdielne. Ak nebudete mať dojednané zdravotné poistenie, je nutné výdavky hradiť v hotovosti alebo platobnou kartou. V prípade hospitalizácie sa navyše vyžaduje zloženie zálohy až 2 tisíc dolárov. Pred cestou do Brazílie preto odporúčame uzatvoriť cestovné poistenie.

Brazílske colné predpisy

Do Brazílie nemožno dovážať drogy a omamné látky, osoby mladšie ako 18 rokov nesmú dovážať cigarety a alkohol v akomkoľvek množstve.

Bez nutnosti platiť clo možno doviesť veci a predmety pre osobnú potrebu a darčeky v maximálnej hodnote 500 USD na osobu. V prípade prekročenia limitu je cestujúci povinný zaplatiť clo vo výške 50% z hodnoty danej veci. Za pokus o prevezenie vecí bez riadneho preclenia môže byť pri kontrole udelená pokuta ďalších 50% z ceny vecí nad povolený limit.

Na letisku v Brazílii v tzv. Free-shopoch možno zakúpiť ďalší tovar v hodnote do 500 USD, a to:

 • 24 ks alkoholických nápojov (maximálne 12 ks jednoho druhu),
 • 20 krabičiek cigaret zahraničnej výroby,
 • 25 ks cigár,
 • 10 ks kosmetických výrobkov,
 • 3 ks hodinek, hračiek či elektronických výrobkov.

Vývoz rastlín a živočíchov z Brazílie je prísne zakázaný!

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkách MZV o Brazílii.)