1. Fischer.sk
  2. Brazília
  3. Podnebie a počasie

Počasie a podnebie Brazílie ponúka veľa slnka

Vzhľadom k rozsiahlemu územiu (s rozlohou cez 8,5 miliónov kilometrov štvorcových je piatym najväčším štátom sveta) panuje v rôznych častiach Brazílie rozdielna klíma. Ovplyvňujú ju najmä faktory ako nadmorská výška, tlak a vzdialenosť oceánu.

Subtrópy a trópy vládnu Brazíliou

Brazília sa vyznačuje tropickým a subtropickým podnebím. Severovýchod je oproti zvyšku krajiny chudobnejší na zrážky, výdatne prší spravidla v oblasti dažďového pralesa v Amazonskej nížine (október až február je obdobie dažďov v Brazílii). Naopak na vrchovinách sa zrážky (vo forme prívalových dažďov) vyskytujú od neskorej jesene do jari, väčšinou ustávajú okolo apríla. Zima trvá od júna do septembra. Na niektorých miestach na juhu a juhovýchode klesajú teploty k nule a sneží.

Počasí Brazílie

Najteplejšie počasie býva obvykle na severovýchode Brazílie (priemerne 28 stupňov), naopak najchladnejšie na južných náhorných plošinách (priemerne 16 stupňov). Sever býva teplotne stabilný počas celého roka, podmienky sa v jednotlivých mesiacoch líšia čo do množstva zrážok. Podnebie, na aké sme zvyknutí v strednej Európe, sa v Brazílii objavuje iba na juhu.

Rekordy brazílskeho počasia

  • Najvyššia teplota: 44,7 °C (Bom Jesus, štát Piauí, 21. 11. 2005).
  • Najvyššia teplota: −14 °C (Caçador, štát Santa Catarina, 11. 6. 1952).
  • Najviac zrážok: 404,8 mm za 24 hodín (Florianópolis, štát Santa Catarina, 15. 11. 1991).
  • Najmenej zrážok: obdobie tzv. "Grande Seca" (veľké sucho) v rokoch 1877 až 1878 sa považuje za najväčie a najničivejšie sucho v histórii Brazílie.

Počasie Rio de Janeiro. Kedy ísť do mesta pod homoľou na dovolenku

V čase, keď u nás mrzne, a teploty atakujú v lepšom prípade nulu, vládne v Riu slnko a teplomery ukazujú okolo 40 stupňov Celzia. Ani mimo "zimné" mesiace v Riu nehrozí nutnosť vytiahnuť rukavice. V júli priemerná teplota dosahuje okolo 20 stupňov. Charakteristika počasia dopĺňa tiež pomerne vysoká vlhkosť a to až 90%. Ideálny čas pre návštevu Ria de Janeiro, ak sa chcete vyhnúť extrémnym horúčavám, predstavuje obdobie od marca, skôr však od apríla do októbra.