Očkovanie pred pobytom v Brazílii

Pre cesty do Rio de Janeiro nie je očkovanie povinné (v prípade turistov žijúcich v Európe).

Očkování Brazílie

Ako vhodná sa odporúča vakcinácia predovšetkým proti žltej zimnici a hepatitíde A. Nezabudnite ani na preverenie aktuálnosti svojho očkovania proti tetanu. Prípadným zdravotným komplikáciám sa vyhnete očkovaním proti brušnému týfusu, osýpkam, záškrtu, žltačke typu B a besnote. Pri turistike do dažďových pralesov Amazónie myslite na antimalariká a ochranné prostriedky pred moskytmi (repelenty).

Zdravotná prevencia

Brazília je krajina s tropickou klímou, preto je veľmi dôležité pravidelne dopĺňať dostatočné množstvo tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. Ďalej:

  • dbajte tiež na pohodlné oblečenie,
  • noste pokrývku hlavy a slnečné okuliare,
  • používajte opaľovacie krémy s vysokým faktorom.

Ak nemusíte, nevystavujte sa priamemu slnku medzi 10. a 16. hodinou.

Odporúčame tiež umývať si často ruky a to najmä potom, čo ste využili služby verejnej dopravy, navštívili miestne atrakcie alebo boli v miestach s vyššou koncentráciou ľudí. Dajte si pozor na konzumáciu nezabalených potravín alebo jedla s poškodeným obalom. Vyhnite sa tiež studeným jedlám, u ktorých nemáte istotu, že boli uchované v chladničke.

Zistite si aktuálny stav v Brazílii v pražskom Centre cestovnej medicíny alebo na ktorejkoľvek okresnej hygienickej stanici.