História Spojených arabských emirátov

Prvý obyvatelia Mangánu

Už v 5. až 3. tisícročí p. n. l. žili v juhovýchodnej časti Arabského polostrova kmene poľnohospodárov. Časom sa dostali pod vplyv Mezopotámie, ktorá s nimi obchodovala. V tej dobe sa oblasť nazývala Mangán.

V 2. tisícročí p. n. l. bol v oblasti najvýznamnejší obchod a moreplavectvo. Oblasť platila za dôležitú základňu medzi Áziou (Indiou a Čínou) a Stredozemným morom. Omán vyvážal meď a kadidlo.

Vrchol ománského obchodovania s kadidlom smerom na sever nastal v období od 1. tisícročia pred n. l. do 6. storočia n. l. Vládli Himjárovci v Džofare, od 6. storočia Peržania na ománskom pobreží na území dnešných Emirátov.

Obdobie rozkvetu islamskej kultúry

V 8. – 10. storočí nastáva rozkvet islamskej kultúry. Z Maskatu a Soharu sa stali dôležité prístavy, kde sa obchodovalo s kadidlom, meďou, datľami a otrokmi. Dovážalo sa drevo a porcelán.

Boj o územie dnešných Emirátov

V rozmedzí 11. – 15. storočí si Perzia a ďašie krajiny v Oriente chceli územie dnešných Spojených arabských emirátov podmaniť. V Ománe bola dokonca dočasne prerušená vláda imámov a námorný obchod. V 14. storočí prišli prvé správy o týchto krajoch od cestovateľa Ibn Battúty.

Pobrežie Arabského poloostrova v 18. storočí zabrali Arabi z vnútrozemia. Kmeň Qasim založil Ras al Khaimah, kmeň Bani Yas Abú Dhabi a Dubaj. Kmeň Qasim napadol britské lode, pretože zásobovali zbraňami ich nepriateľov – rod Al-Busaid z Maskatu. Oblasť dostala názov Pirátske pobrežie.

Cesta k vzniku dnešnej podoby štátu

Prvá zmluva miestnych šejkov s Veľkou Britániou o dosadení ich zástupcu Sharjahu pochádza z roku 1820. V rokoch 1835 – 1892 boli uzatvorené ďalšie dohody, ktoré mali uľahčiť obranu Indie a zrušiť otroctvo. Oblasť dostala názov Pobrežie zmlúv. Posledná zmluva znamenala pre šejkov zákaz stykov a obchodov so zahraničím. Ako protislužbu získali britskú ochranu.

Od roku 1951 prebiehalo rokovanie medzi šejkmi o spolupráci, vývoji a nezávislosti emirátov. Do tej doby sa datujú prvé nálezy ropy v Perzskom zálive. Ropa sa začala v Spojených arabských emirátoch ťažiť od roku 1960 a hospodárstvo krajiny sa začína rýchlo rozvíjať.

Dňa 30. novembra opustili Briti krajinu, dva dni potom, 2. decembra 1971, vznikajú Spojené arabské emiráty.