Fauna a flóra v Arabských emirátoch

Aj v púšti sa darí rastlinám

Spojené arabské emiráty nie sú len púšť, ako by sa možno viacerí mohli mylne domnievať. Aj v pustej krajine sa skrýva život, v oázach sa navyše darí aj celej rade exotických rastlín. Medzi najrozšírenejšie patrí palma datľová, kokosová alebo banánová a citrusy.

Pre miestnych je významné pestovanie datľovníka a to nielen pre obživu, ale aj pre ďalšie spracovávanie. Z plodov sa vyrába olej, z kmeňov lode.

Medzi oku lahodiace rastliny patria napríklad strom Ghaf, kríky so žltými kvetmi Gafas, hyacinty alebo akácie. Druhová rozmanitosť flóry sa potom líši v závislosti od jednotlivých emirátoch. Každý je špecifický niečím iným, avšak čarovné sú všetky.

Chudobnejší život na suchu, bohatší vo vode

Veľkú časť územia Spojených arabských emirátov tvorí púšť, preto ku krajine nedmyslitelne patria ťavy. Aj v tejto nehostinnej oblasti sveta sa darí mnohým druhom živočíchov. Patria k nim napríklad púštne vtáky, rysy stepné, púštne mačky, ale aj leopardy, hyeny či divoké kozy.

O čo je chudobnejší život na suchu, o to bohatší je podmorský svet. Pestrofarebné kŕdle malých i veľkých rýb a stovky ďalších druhov lákajú potápačov z celého sveta k nahliadnutiu pod vodnú hladinu.

SAE-Typicka-poustni-krajina-Spojenych-arabskych-emiratu.jpg