Arabské emiráty - Praktické informácie

Elektrický prúd 

Napätie v elektrickej sieti je 220 V. Zásuvky sú britského typu. Adaptér nebýva súčasťou izby, bežne sa ale dá kúpiť v miestnych obchodoch.

Voda

Voda z vodovodnej siete je pitná, napriek tomu odporúčame kúpiť radšej vodu balenú. Nie je drahá a zoženiete ju bežne všade.

Kriminalita

Nikde sa nedá vyhnúť drobnej kriminalite. Buďte opatrní na svoje veci obzvlášť na rušnejších miestach. Radšej nenechávajte cenné veci v aute a nenoste ich so sebou ani na pláž. Vo väčšine hotelov je možné využiť trezor.

Ak sa vám čokoľvek stratí, pýtajte sa najskôr na recepcii hotela a kontaktujte delegáta. Potom nahláste stratu na polícii. Aby ste mohli požadovať náhradu po poisťovni, je nutné nechať spísať do 24 hodín policajný protokol.

Trezory

Hoci je kriminalita veľmi nízka, odporúčame uložiť všetky cennosti vrátane dokladov bezpečne do trezoru. Sú priamo na izbe a hotely ich poskytujú väčšinou zadarmo, prípadne za malý poplatok...

Batožina

Ak zistíte, že vaša batožina bola poškodená počas dopravy alebo jej obsah nie je v poriadku, je nutné kontaktovať leteckú spoločnosť a škodu ohlásiť najneskôr do 7 dní. V opačnom prípade je náhrada škody vylúčená.

 

Opaľovanie 

Slnko je tu veľmi ostré. Aj po necelej hodine môže dôjsť u citlivých ľudí k spáleniu kože. Opaľovací krém s vysokým faktorom je nevyhnutnosťou, rovnako ako pokrývka hlavy a dostatočný prísun tekutín. Na všetkých plážach v Spojených arabských emirátoch platí zákaz opaľovania bez plaviek. Prosíme, rešpektujte to.

Pripravte sa na odlišnosti Spojených arabských emirátov

Hoci sú SAE moslimskou krajinou s pomerne liberálnym prístupom k západnému životnému štýlu, ide o oveľa odlišný svet od toho nášho, stredoeurópskeho. Na ďalekom Arabskom polostrove to jednoducho vo veľa aspektoch každodenného života chodí inak. Dávajte si preto pozor na:
  • Zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti
  • Vyzývavé odevy u žien ako krátke sukne
  • Zákaz propagácie a šírenia iných náboženstiev než islam (čo zahŕňa rozdávanie biblie)
  • Zvyk, podľa ktorého ako prvý podáva ruku muž žene
  • Zákaz konzumácie jedla a pitia na verejnosti cez deň počas pôstneho mesiaca Ramadánu
  • Veľmi prísne tresty za trestné činy aj priestupky v rámci moslimského práva šaría (vrátane mimomanželského pohlavného styku a držanie alebo užívanie drog)

  • Späť na prehľad informácií o Spojených arabských emirátoch a ponuku zájazdov.