Čo podniknúť v Albánsku?

Spoznajte nádherné prírodné parky 

Z 15 prírodných národných parkov je najväčší národný park Hotova-Dangelli (s rozlohou približne 344 km2 ). Najstaršími je šestica národných parkov, vyhlásená za chránené územia v roku 1966. Ide o národné parky Dajti, Drenova, Llogara, Lura, Theth a Valbona. Sú pre ne typické úchvatné hory, hlboké údolia, vodopády, jazerá a ďalšie prírodné poklady.

Náš tip: Národný park Dajti  

Z hlavného mesta Tirana je dobre dostupný národný park Dajti, ktorý je obľúbeným miestom na jednodňové výlety pre miestnych obyvateľov aj turistov. Najpohodlnejší a najatraktívnejší spôsob, ako sa dostať do Národného parku Dajti, je lanovka. Cesta hore trvá približne 15 minút a ponúka nádherné panoramatické výhľady na mesto a okolitú krajinu. 

Šport na súši aj na hladine 

Vodné športy  

Hotely v Albánsku ponúkajú základné športoviská ako multifunkčné ihriská, bazény, posilňovne či stolný tenis. Na plážach si môžete zahrať plážový volejbal alebo sa venovať rôznym vodným športom, ako kajakovanie, potápanie, šnorchlovanie, jazda na vodnom skútri, windsurfing a kitesurfing. Potápačskými centrami sú vybavené najmä letoviská na Albánskej riviére. 

Adrenalínové aktivity  

Paragliding si môžete vyskúšať v národnom parku Llogara, na hore Dajti pri Tirane či v prímorskom meste Vlora. Milovníkom raftingu sa bude páčiť povodie rieky Vjosa, ktorá preteká krásnymi kaňonmi, a rieka Osum v Berate s vysokými kaňonmi. Pre canyoning sú ideálne kaňony rieky Osum v Berate, úzke a hlboké kaňony Gryka e Këlcyrës a kaňon Lengarica v Permete, kde si môžete užiť aj termálne pramene.  

Cykloturistika v horách aj popri pamiatkach 

Na horskú cyklistiku sú výborné Albánske Alpy s údoliami Theth a Shala. V oblasti Albánskej riviéry odporúčame krásny horský priesmyk Llogara (1 027 m) v Ceraunianskom pohorí. V západnom a strednom Albánsku sa oplatí na bicykli preskúmať Ochridské jazero a mestá Pogradec, Permet, Berat a Gjirokastër.  

Jednou z najkrajších cyklotrás je Trasa svetového dedičstva UNESCO. Táto cyklotrasa začína v albánskom hlavnom meste Tirana a po polkruhovom oblúku obchádza tri významné lokality svetového dedičstva UNESCO - Ochridské jazero, Gjirokaster a Butrint.  
Rieka Shala

Objavte lokality pod ochranou UNESCO 

  • Berat - známy ako „Mesto tisícich okien“, výnimočný vďaka svojej jedinečnej osmanskej architektúre a historickej hodnote. Medzi hlavné pamiatky patrí hrad Berat. 
  • Gjirokastër -  často označovaný ako „Kamenné mesto“, známe svojimi kamennými domami a pevnosťou.  
  • Butrint -  jedno z najdôležitejších archeologických nálezísk v regióne. Jeho pamiatky zahŕňajú divadlo, rímske kúpele, baptistérium, chrám Eskulapa, byzantskú baziliku, benátsku vežu a mnoho ďalších významných stavieb. 
  • Zachované pôvodné bukové lesy pri dedinách Rrajca a Lumi a Gashit. 

Nočný život 

Rušný nočný život prevláda predovšetkým v najdôležitejších prímorských letoviskách ako Drač (Durrës), Lezhë, Fier, Vlora či Saranda. Najmä okolo pobrežných promenád tu funguje množstvo reštaurácií, barov, kaviarní a krčmičiek. Počas roka sa konajú rôzne kultúrne podujatia a festivaly, najmä náboženské slávnosti. 

Aquaparky 

V Albánsku sa nachádza aj niekoľko aquaparkov. V meste Durrës, jednom z najpopulárnejších prímorských letovísk v Albánsku, sa môžete okúpať v aquaparku Blue Magic Water. Okrem neho môžu priaznivci vodnej zábavy navštíviť menší vodný park Orikum Water Park neďaleko mesta Vlorë, Aquapark Albania Resort v blízkosti Tirany a Mango Beach Aquapark v populárnom letovisku Saranda na juhu Albánska.  

Nákupy 

Na rozdiel od zvyšku Európy, v Albánsku ešte stále nie sú bežné veľké nákupné strediská a nákupné centrá. Situácia sa však pomaly mení a dnes už v každom veľkom meste nájdete supermarket: príkladom sú galéria City Park, Toptani Shopping Center a obchodný dom Coin v hlavnom meste Tirana.  

Nezastavanosť veľkými obchodnými centrami však dáva úžasný priestor na objavovanie tradičných trhov malých obchodov, ktoré nájdete napríklad v uliciach Pazari i Vjetër v meste Krujë alebo v Tirane. 

Aký suvenír si doniesť z Albánska? 

K typickým albánskym suvenírom patria džezvy na kávu, kroje, ručne tkané koberce, sošky národného hrdinu Skanderbega, taniere na stenu a ručne vyrábané šperky či strieborné filigrány. Môžete si tiež priviezť kvalitný olivový olej, rakiju, albánsku kávu alebo trochu netradičný darček v podobe hudobného nástroja čifteli (pripomína gitaru s dvoma strunami).  

Obľúbené sú aj keramické výrobky s tradičnými albánskymi vzormi - tie najkrajšie kúsky nájdete na tradičných trhoch  v Krujë. Otváracia doba obchodov je zvyčajne od pondelka do soboty od 8:00 do 12:00 a od 15:00 do 20:00 hod. V nedeľu býva otvorené iba dopoludnia. 
Ksamil
Durres

Tipy na kultúrne podujatia 

Festivalové dni v Albánsku (Festival Days in Albania) 

Festival v meste Drač (Durrës) je otvorený pre folklórne skupiny, spevácke zbory a orchestre z celého sveta. Zvykne sa konať v júni. 

Medzinárodný filmový festival v Tirane 

Je jedným z najvýznamnejších filmových festivalov v Albánsku a celom Balkáne. Zvykne sa konať v septembri, ale konkrétne termíny sa môžu meniť.  

Národný folklórny festival  Gjirokastër  

Tento festival sa koná každé štyri roky v nádhernom historickom meste Gjirokastër. Je oslavou albánskej ľudovej hudby, tanca a tradičných krojov. 

Kala Festival 

Kala Festival je hudobný festival, ktorý sa koná v júni na krásnom pobreží Dhërmi. Spája elektronickú hudbu s nádherným prostredím pláží a krištáľovo čistého mora. Sprievodnými aktivitami sú joga, vodné športy a výlety do okolia.