Rieka plná meandrov a ďalšie prírodné krásy Egejskej riviéry

O bohatstve a kráse prírody na Egejskej riviére svedčia romantické pohoria Ilbir a Bati Mentese Daglari, rezervácia okolo jazera Bafa a niekoľko ďalších chránených oblastí.

Čo rastie a žije okolo Bodrumu

K najbežnejším stromom v tunajších hustých lesoch patrí jelša, buk, dub, gaštan a hrab, od nadmorských výšok okolo tisíc metrov prevažujú ihličnany ako smrek a jedľa. K ďalším typickým rastlinám sa zaraďuje myrta, cezmína, vavrín, rododendron a tis.

Fauna na západe Turecka je pomerne bohatá. Na vidieku sa chovajú kozy, somáre, kone, ovce a tur domáci, z vtáctva sa vyskytujú husi, jarabice, prepelice a dropy. V odľahlejších horských oblastiach žijú líšky, diviaky, kuny, bobry, jelene, kamzíky, divoké mačky, vlci a medvede.

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-Krajina-Egejske-riviery-je-zelena-a-hornata.jpg

Národné parky v dosahu Egejskej riviéry

  • Národný park Dilek Peninsula-Büyük Menderes (rozloha 276 km2) – do Egejského mora sa tu širokou deltou vlieva rieka Veľký Menderes. Z jej starogréckeho pomenovania sa ustálil názov pre meandre, tzn. riečne zákruty, ktorými je jej tok povestný.
  • Národný park Marmaris (rozloha 202 km2) - oblasť južne od mesta Mugla s nádhernými morskými zátočinami.
  • Národný park Spil Dagı (rozloha 7 ha) - miniatúrne chránené územie s bohatou históriou, horou Sipylus a tzv. „Plačúcou skalou“.

  • Späť na prehľad informácií o Egejskej riviére - Bodrum a ponuku zájazdov.