Dôležité informácie pred pobytom na Srí Lanke

Štátne zriadenie 

Srí Lanka je demokratická socialistická republika v rámci Commonwealthu.

Jazyky

Úradnými jazykmi sú sinháčtina a tamilčina. Bez väčších problémov sa dohovoríte po anglicky.

Časový posun

Čas je oproti Slovenskej republike posunutý o + 4,5 hodiny v zimnom čase a o + 3,5 hodiny v letnom čase. Na Srí Lanke sa nerozlišuje medzi zimným a letným časom.

Sri-Lanka-Sri-Lanka-je-iny-svet-a-stoji-za-to-ho-preskumat.jpg

Mena a peniaze

Používaná mena

Národnou menou je srílanská rupia (LKR).

Výmenný kurz

1 USD = cca 132 LKR

Cenová úroveň je vo všeobecnosti porovnateľná so Slovenskou republikou. Obozretní buďte v prípade, ak si budete kupovať vstupenky na prehliadku historických pamiatok, pretože turistom sa častokrát účtujú vyššie ceny.

Zmenárne a banky

Otváracie hodiny bánk na Srí Lanke sú počas pracovných dní rôzne, cez víkendy majú otvorené od 09:00 do 15:00 hod. Cestovné šeky a hotovosť môžete vymeniť takmer v každej banke. Bežne sú prijímané platobné karty ako VISA card, American Express, MasterCard a Diners Club.

Komunikácia

Internet

V každej turisticky navštevovanej lokalite na Srí Lanke nájdete internetové kaviarne, kde sa pripojíte veľmi lacno. Väčšina hotelov a plážových reštaurácií má k dispozícii aj WiFi pripojenie. Rýchlosť internetu je v porovnaní so službami v SR pomalšia, ale na dovolenkové tempo stačí.

Otváracie hodiny pošty na Srí Lanke sú od pondelka do piatka od 10.00 do 17:00 hod. Pohľadnice a známky sú dostať kúpiť vo všetkých turistických centrách. Cesta vášho listu či inej zásielky do SR trvá asi 10 dní.

Telefonovanie

Ak chcete telefonovať z pevnej linky, môžete využiť hotelové recepcie alebo služby tzv. International Direct Dialling Centres, čo sú stánky na uliciach. Ak sa rozhodnete použiť mobilný telefón, počítajte s vysokou cenou za volanie, pretože Srí Lanka patrí do najdrahších tarifných pásiem. Vždy je dobré sa u svojho operátora ešte pred cestou informovať o cene.

Sri-Lanka-Na-Sri-Lanke-su-casto-moznosti-komunikacie-obmedzene.jpg

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110021, New Delhi
India
Tel.: +91 1126889071, +91 1126885340, +91 1126111075
Fax: +91 1126877941
Mobil: +91 9818799477 (pohotovostný mobil)

Zdravotná starostlivosť

Úroveň lekárskej starostlivosti na Srí Lanke je na nízkej úrovni a nemocnice, ktoré zodpovedajú európskemu štandardu, nájdete iba v hlavnom meste. Ostatné štátne nemocnice sú vybavené veľmi nedostatočne, a preto je v prípade nutnosti lepšie vyhľadať súkromného lekára či nemocnicu.

Celú výšku nákladov za ošetrenie je nutné zaplatiť v hotovosti a ceny sú podstatne vyššie ako v SR. Nezabudnite si preto pred cestou vybaviť medzinárodné zdravotné poistenie.

Sri-Lanka-Prajeme-nicim-nerusenu-dovolenku-na-Sri-Lance.jpg

Colné predpisy

Každá osoba môže bez cla doviesť na Srí Lanku veci osobnej spotreby vrátane 200 cigariet alebo 50 cigár alebo 375 gramov tabaku, ďalej 2 fľaše vína, 1,5 litra liehovín, osobné parfumy a 250 ml toaletnej vody. Povolené je dovážať i darčeky alebo suveníry v maximálnej hodnote 1 000 srílanských rupií.

Všetci cestujúci sú pri vstupe povinní deklarovať drahé kovy, zbrane, drogy, narkotiká a všetok tovar obchodného charakteru. Cudzinec môže byť požiadaný o vyplnenie batožinového vyhlásenia Baggage Declaration Form.

Na Srí Lanku sa nesmú dovážať narkotiká a drogy, zo Srí Lanky sa nesmie vyvážať zlato, platina, striebro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakúpených šperkoch), slonovina, narkotiká, zbrane ani munícia, zvieratá ani rastliny.

Zo Srí Lanky je povolené vyviesť max. 250 srílanských rupií, 3 kg čaju a tovar zakúpený na osobnú potrebu.

Letiskové poplatky na Srí Lanke

Pri odlete z krajiny sa platí letiskový poplatok vo výške 500 srílanských rupií, ak nie je zahrnutý v letenke vopred. Pri dovoze či vývoze cudzej meny presahujúcej ekvivalent 5 000 USD je nutné túto skutočnosť nahlásiť pri colnom odbavovaní.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Srí Lanke.)