×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Praktické informácie o Zanzibare

Zanzibar-a-jeho-krasne-prostredi.jpg

Zanzibar je síce typickou turistickou destináciou, v ktorej sa myslí predovšetkým na pohodlie zahraničných návštevníkov, napriek tomu sa tu oproti stredoeurópskym zvyklostiam nájde rad odlišností. Prečítajte si o tom, ako je to na Zanzibare s elektrickým prúdom, pitnou vodou, bezpečnostnou situáciou a opaľovaním.

Elektrický prúd

Hoci prúdi v zanzibarskej sieti štandardné napätie 220 V, zásuvky sú montované podľa britských noriem s plochými kolíkmi. Použitie slovenských prístrojov je preto možné iba s adaptérom, ktorý si môžete požičať v hoteli alebo kúpiť v niektorom z obchodov.

Voda

Voda z vodovodu nie je pitná na celom území Zanzibaru. Pite výhradne vodu balenú – je dobrá, lacná a k dostatiu takmer na každom rohu. Vzhľadom k častému výskytu črevných problémov u turistov sa vyvarujte potravín, ktoré môžu neprevarenú vodu obsahovať. Týka sa to najmä zmrzliny a riedených nápojov.

Bezpečnosť a kriminalita

Oblasť Zanzibaru je pre turistov bezpečná a nehrozí tu žiadne výrazné nebezpečenstvo. Dá sa však stretnúť s bežnou pouličnou kriminalitou, rovnako ako vo veľkých európskych mestách. Sledujte si preto batožinu, hotovosť a cestovné doklady a nevystavujte na obdiv šperky či iné cennosti. Za výslovne rizikovú oblasť je považovaná iba prístavná štvrť hlavného mesta, kam sa rozhodne neodporúča chodiť po zotmení.

Opaľovanie

Na Zanzibare sála žeravé tropické slnko. Každý Európan so svetlou či nenavyknutou pokožkou by mal používať ochranné krémy s faktorom 20 a vyšším, dôsledne nosiť pokrývku hlavy a zdržať sa pobytu na priamom slnku v poludňajších hodinách. Luxusné rezorty disponujú i plážami vybavenými slnečníkmi.

Filmovanie a fotenie

Vytváranie fotografií či filmových záznamov miestnych obyvateľov je možné len s ich súhlasom. Dokumentácia vojenských objektov či letiska je zakázaná! Pri návštevách múzeí či pamiatok dbajte na lokálne pokyny a nariadenia a foťte iba na miestach, kde je to výslovne povolené.

Pobytová taxa

Na mieste sa platí pobytová taxa vo výške 1 USD osoba/deň, splatný na hotelovej recepcii.

Oblečenie

Zanzibar je moslimskou krajinou. Pri jej návšteve je nutné dbať na miestne zvyklostie a rešpektovať odlišnú kultúru i jej pravidlá. V rámci hotelového rezortu nie je predpísaná konkrétne móda. Rozumie sa ale, že sa každý vyvaruje noseniu príliš vyzývavých modeloch s veľkými výstrihmi, holými ramenami a odhaleným telom.
 
Páni obliekajú dlhé nohavice a pevné topánky. Ak sa pohybujete mimo hotelový rezort, vyvarujte sa akokoľvek výrazne odhalenému telu alebo ramenám a oblečeniu ako minisukne, minišortky, kraťasy, tielka či výstrihy. Úplne vhodné sú dlhé pohodlné nohavice (dlhé sukne zakrývajúci kolená u žien), tričká, košele (s rukávmi a bez vyzývavých výstrihu, so zakrytými ramenami). Pre ženy sa odporúča tiež šál či šatka pre zakrytie hlavy (pri návštevách náboženských pamiatok je šatka nutnosťou, kolená aj ramieá musia byť zakryté). Kúpanie "hore bez" či akákoľvek forma nudizmu je aj v rámci hotelových komplexu prísne zakázaná!
Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám