×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité informácie o Zanzibare

Neprehliadnite dôležité informácie potrebné k bezproblémovému pobytu na Zanzibare. Viete napríklad, aký tam je oproti Slovenskej republike časový posun, čím sa platí a čo robiť v prípade zdravotných komplikácií?

Štátne zriadenie

Zanzibar je súčasťou Zjednotenej tanzánskej republiky. Vznikla zlúčením pevninskej Tanganiky a ostrovného Zanzibaru, je členom Organizácie spojených národov i Commonwealthu a na jej čele stojí prezident.

Administratívne členenie

Ostrovy Unguja a Pemba sa v rámci Tanzánie tešia čiastočnej autonómii a sú správne rozdelené do piatich krajov. Hlavným mestom ostrovov je Zanzibar City, metropolou celej Tanzánie je Dodoma.

Unguja-a-Pemba-aneb-Zanzibar-vas-vita.jpg

Časový posun

Zanzibar je časovo o tri hodiny posunutý pred GMT. Oproti nášmu stredoeurópskemu času to robí plus dve hodiny, voči letnému času plus jednu hodinu. V praxi to vyzerá tak, že v Slovenskej republike je napríklad 12 hodín a na Zanzibare 14 hodín, v lete 13 hodín.

  • Počas zimného času: Zanzibar + 2 hodiny
  • Počas letného času: Zanzibar + 1 hodina

Mena a peniaze

Zanzibarskou menou je tanzánsky šiling (TZS), ďalej delený na 100 senti. Bankovky majú nominálne hodnoty 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 šilingov, mince 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 šilingov a 5, 10, 20 a 50 senti. Na Zanzibaru neprijímajú bankovky (USD) s dátumom starším roku 2007, ale len vydané od roku 2007 do súčasnosti.

Hotovosť si je možné zameniť v bankách, zmenárňach, väčších hoteloch a turistických centrách.

Komunikácia

Internet

Internetové prostredie je na Zanzibare na pomerne kvalitnej úrovni. Fungujú tu internetové kaviarne a v hoteloch a obchodných centrách je čiastočne i bezdrôtové WiFi pokrytie.O aktuálnych podmienkach a cenách sa vždy informujte na recepcii vášho hotela.

Pošta

Vo všetkých mestách sú v prevádzke poštové úrady. Pre poslanie vašich pohľadníc či listov zo Zanzibaru využite hotelovú recepciu, kde zakúpite aj pohľadnice. Bežný list dorazí do Slovenskej republiky väčšinou do 2 týždňov.

Telefonovanie

Dostupnosť GSM signálu je na Zanzibare veľmi dobrá (cca 95% územia). Roaming slovenských operátorov funguje bez problémov, o cenách sa vždy pred cestou informujte u svojho mobilného operátora. Telefonovať do zahraničia možno tiež z pôšt alebo hustej siete telefónnych búdok na karty. Pre telefonovanie do SR používajte u čísel predvoľbu +421 (00421).

Dôležité čísla

Medzinárodná predvoľba Zanzibaru (Tanzánie): +255
Integrovaný záchranný systém: 112

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

Jakaya Kikwete Road
P.O.Box 30 204
00100 Nairobi
Keňa
Telefón: +254 202721896, +254 202721898
Fax: +254 202717291
Mobil: +254 731282826 (pohotovostný mobil)
E-mailemb.nairobi@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/nairobi

Otváracie hodiny konzulárneho a vízového úseku:
Utorok a štvrtok: od 9:00 do 12:00 (okrem štátnych sviatkov a voľných dní SR)

Zdravotná starostlivosť

Na ostrovoch fungujú štátne kliniky, ich úroveň je však neuspokojivá. Ak budete potrebovať lekárske ošetrenie, vyhľadajte súkromné zariadenia, kde je starostlivosť porovnateľná s európskymi štandardmi. Ošetrenie sa hradí na mieste. Pre cestovanie na Zanzibar je veľmi vhodné uzatvoriť cestovné poistenie v renomovanej poisťovni.

Nepodceňte bežné zdravotné problémy a zoberte si so sebou na dovolenku lekárničku so základnými liekmi proti hnačke, prechladnutiu, horúčke, zvracaniu, zápalu a alergickým reakciám. Pribaľte si tiež prípravok zmierňujúci poštípanie bodavým hmyzom a kvalitný repelent.

Colné predpisy

Je prísne zakázané bez povolenia dovážať, vyvážať a prevážať akékoľvek časti divokých zvierat, výrobky zo slonoviny a poľovnícke trofeje. Ďalej sa nesmie dovážať pornografický a erotický materiál. Veľmi prísne, s hrozbou dlhoročných trestov, sa posudzuje dovoz najmenšieho množstva drog.
 
Od 1. 6. 2019 platí zákaz dovážania igelitových tašiek a sáčkov. Podľa nového zákona Tanzánia hrozí vysokými pokutami aj väzením.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Tanzánii.)

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám