1. Fischer.sk
  2. Seychely
  3. Seychely
  4. Dôležité informácie

Dôležité informácie pre cesty na Seychely

Štátne zriadenie 

Seychelská republika

Jazyky

Úradnými jazykmi na Seychelských ostrovoch sú angličtina, francúzština a kreolčina.

Časový posun

Oproti Slovenskej republike je časový posun + 2 hodiny v období letného času, + 3 hodiny v období zimného času.

Mena a peniaze

Na Seychelách sa platí seychelskými rupiami (SCR). 1 rupia je asi 0,06 eur. Mince sú v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 centov a 1 a 5 rupií, bankovky v hodnotách 10, 25, 50, 100 a 500 rupií. Bežne je možné platiť eurami i americkými dolármi.

Peniaze môžete zameniť iba v bankách na ostrovoch Mahe, Praslin a La Digue alebo v zmenárni na letisku. Väčšina hotelov ponúka v rámci služieb možnosť výmeny peňazí. Až na výnimky nie je výmena možná v žiadnej dedinke a menších mestách. Peniaze môžete spätne zameniť s dokladom rovnakej banky, prípadne zmenárne či bankomatu, a to maximálne do výšky 800 SCR.

Ak sa ale nechystáte využiť iné služby ako hotelové, a to vrátane výletov, transferu a podobne, miestnu menu možno ani nebudete potrebovať. Lepšie urobíte, ak si pred cestou obstaráte eurové alebo dolárové bankovky nižších hodnôt.

Ak sa vám minie hotovosť, môžete využiť bankomaty. Sú v hlavnom meste, väčších nákupných centrách alebo na letisku, platiť ale môžete na mnohých miestach aj kartou.

Komunikácia 

Internet

Na Seychelách bežne funguje internetová sieť. Vo väčších turistických centrách nájdete reštaurácie, kaviarne a ďalšie podniky, kde je možné sa pripojiť cez WiFi, rovnako tak v lepších hoteloch je možné využiť internetový kútik i WiFi pripojenie, väčšinou za poplatok.

Pošta

Pošty nájdete v hlavných turistických centrách a veľkých mestách. Ak však chcete iba domov poslať zopár pohľadníc či pozdrav, známky a prázdninové pohľadnice si zaobstarajte na recepcii hotela, kde ich nechajte personálu na odoslanie. Počítajte s tým, že pošta bude doručená asi do 14 dní.

Telefonovanie

Všetci významní slovenskí mobilní operátori spolupracujú s niektorými zo seychelských operátorov. Ceny sa odvíjajú od taríf jednotlivých spoločností. Telefonovať môžete aj z pošty, z telefónnych automatov i priamo z hotelov, upozorňujeme ale, že ak zvolíte túto možnosť, účet vás môže nemilo prekvapiť.

Predvoľba do Slovenskej republiky je 00421, predvoľba na Seychely 00248.

Tiesňové volanie

Polícia, záchranná služba, hasiči: 999

Nemocnica v meste Victoria: 388020

Kontakty na úrady

Seychely – Veľvyslanectvo Addis Abeba

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi

Jakaya Kikwete Road
P.O.Box 30 204
00 100 Nairobi
Keňa
Tel.: +254 202721896, +254 202721898
Fax: +254 202717291
Mobil: +254 731282826 (pohotovostný mobil)

Zdravotná starostlivosť 

Zdravotná starostlivosť je na Seychelách na pomerne dobre úrovni. Pred cestou odporúčame uzatvoriť cestovné poistenie. V prípade ochorenia a iných zdravotných problémov si uschovajte všetky potvrdenia o platbách u lekára aj účtenky od liekov. Po návrate do Slovenskej republiky vám poisťovňa náklady preplatí.

Poistiť sa môžete výhodne napríklad u nášho partnera, jednej z najväčších a najspoľahlivejších poisťovní v Českej republike, ERV Európskej poisťovne.

Colné predpisy

Je striktne zakázané prevážať výrobky a predmety z častí divokej zveri alebo morskej fauny, zvlášť živé zvieratá a hmyz, ale aj živé rastliny vôbec. I predmety z palmy kokosovej musia byť vopred nahlásené a musia mať osobitné povolenie.

(Aktualizované podrobnosti nájdete e na webových stránkach MZV o Seychelách.)