1. Fischer.sk
  2. Panama
  3. Panama
  4. Dôležité informácie Panama

Dôležité informácie Panama

Štátne zriadenieHotely v Paname

Prezidentská republika

Jazyky, ktorými sa v Paname hovorí

Úradným jazykom je španielčina. Ďalej sa tu hovorí anglicky a domorodými indiánskymi jazykmi.

Časový posun

V Paname je časový posun -7 hod. V období letného času - 6 hod. v období zimného času.

Mena a peniaze

Oficiálnou menou je panamská balboa a americký dolár.

Výmenný kurz

1 PAB je približne 0,75 eur.

Cenová úroveň všeobecne

Dá sa povedať, že Panama je približne rovnako drahá ako Slovenská republika. Oproti susednej Kostarike si tu dovolenku užijete omnoho lacnejšie.

Zmenárne a banky

Pracovný čas bánk je pondelok – piatok od 8:00 do 15:00 hod. Niektoré banky majú otvorené aj v sobotu od 9:00 do 12:00 hod. Zvláštnosťou je, že mena balboa existuje iba ako mince, papierové sú americké doláre.

Komunikácia

Internetové pripojenie

V každom veľkom meste nájdete internetové kaviarne. Cena za pripojenie sa pohybuje okolo 0,50 USD/hod. V čím odľahlejšej časti krajiny sa nachádzate, tým sa cena spojenia zvyšuje. Luxusnejšie hotely, samozrejme, tiež ponúkajú rôzne druhy internetového pripojenia. 

Pošta

Pošta v Paname je spoľahlivá a otváracia doba je od pondelka do piatku od 7 – 18 hod., v sobotu od 7 – 17 hod. Zásielka z Panamy do SR dorazí v priebehu dvoch týždňov.

Telefonovanie

Panama je pokrytá sieťou telefónnych automatov na karty, ktoré kúpite v každej trafike. Miestne hovory sú lacné. Do zahraničia sa dovoláte z hotelových recepcií, čo je však pomerne drahé. Tunajšími mobilnými sieťami sú + Movil, Movistar, Digicel a Claro.

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Hotely v Paname

Julio Verne 35
11 560 Mexico
Mexiko
Tel.: +52 5552806669
Fax: +52 5552806294
Mobil: +52 15539991020 (pohotovostný mobil - po pracovnej dobe od 16:00 do 8:30, v piatok od 14:00 hod miestneho času v Mexico City)
E-mail: emb.mexico@mzv.sk
Webhttp://www.mzv.sk/web/mexico

Zdravotná starostlivosť

Úroveň zdravotníckych zariadení je úmerná veľkosti miest. V hlavnom meste nájdete nemocnice a kliniky na špičkovej úrovni s nepretržitou pohotovostnou službou. V menších mestách je už úroveň vybavenia a ošetrenia nižšia.

Panamské vnútrozemie

Keďže neexistuje dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti medzi Slovenskou republikou a Panamou, každý turista by mal byť dohodnuté medzinárodné zdravotné poistenie. Bez poistenia by si musel všetko platiť sám, čo je veľmi drahá záležitosť.

Colné predpisy

Clo sa neplatí v prípade tovaru neobchodného charakteru v primeranom množstve. Ak si teda so sebou vezmete napríklad oblečenie, osobné potreby, veci na šport, lieky, fotoaparát a pod., clo riešiť nemusíte. Iná situácia je pre dovoz a vývoz strelných zbraní, rastlín a zvierat, ktoré podliehajú osobitným predpisom.

Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV.