Maroko nie sú len púšte, ukazuje jeho geografia

Maroko je vďaka 446 550 kilometrom štvorcových rozľahlý štát, takmer šesťkrát väčší ako SR. Pri započítaní plochy nárokovaného územia Západnej Sahary by jeho celková rozloha predstavovala dokonca 712 550 kilometrov štvorcových, čo by z neho urobilo 17. najväčšiu krajinu Afriky.

Marocka-krajina-v-pohori-Atlas.jpg

Rozprestiera v severozápadnom cípe afrického kontinentu. Na juhu a juhovýchode susedí s Mauritániou, severovýchodnú hranicu má s Alžírskom. Zo severu ho obmývajú vlny Stredozemného (Alboránského) mora, celú západnú časť lemuje Atlantický oceán. Prepojenie oboch vodných plôch zaisťuje Gibraltarský prieliv, vďaka ktorému sa Maroko približuje Európe na iba 16 kilometrov. Navyše na jeho území leží dvojica španielskych exkláv Ceuta a Melilla.

Zemepis Maroka

Vnútrozemím Maroka sa tiahne skalnatý vysokohorský masív Atlas. Delí sa na niekoľko častí:

NÁZOV  POLOHA  DĹŽKA (KM) NAJVYŠŠÍ BOD VÝŠKA (M) POZNÁMKA
Antiatlas Juhozápad 500 Amalou n´Ou Mansour 2 712  
Vysoký Atlas Vnútrozemie 600 Džabal Tubkal 4 167 Najvyššia hora Maroka i severnej Afriky
Stredný Atlas Vnútrozemie 300 Jbel Bou Naceur 3 356  
Ríf Sever 400 Tidighin 2 456  

Väčšina marockých riek tečie na severe. Do Atlantického oceánu ústia Sebú (Dĺžka 614 km), Um er-Rbia (556 km), Tensift (270 km) a Sous (180 km), do Stredozemného mora sa neďaleko letoviska Saidia vlieva Mulúja (520 km). K najväčším vodným plochám patria predovšetkým priehradné jazerá ako Al Wahda (s plochou 123 kilometrov štvorcových jedna z najväčších priehrad v Afrike), Al Massira či Idriss. Veľkú časť krajiny, predovšetkým na juhu a východe, vypĺňa púšť Sahara.

Demografia a náboženstvo v Maroku

V Maroku žije takmer 35 miliónov obyvateľov, čo z neho robí 39. najľudnatejší štát na svete. 99,5 percent jeho populácie tvoria Maročania, potomci Arabov a Berberov. Čisto berberskú menšinu stretnete najmä v horských a saharských oblastiach. Tretina všetkých obyvateľov žije v desiatke najväčších miest:

NÁZOV POČET OBYVATELOV (V MILIÓNOCH) REGIÓN
Casablanca 3,4 Grand Casablanca
Rabat 1,8 Rabat-Salé-Kénitra
Fás 1,2 Fás-Meknes
Tanger 1 Tanger-Tetuán-Al Hoceima
Marrákeš 0,9 Marrákeš-Safi
Salé 0,9 Rabat-Salé-Kénitra
Meknes 0,7 Fás-Meknes
Kenitra 0,6 Rabat-Salé-Kénitra
Tetuán 0,5 Tanger-Tetuán-Al Hoceima
Beni Mellal 0,5 Béni Mellal-Khénifra

Ako náboženstvo prevláda z 98 percent sunnitský islám, 2 percentá vypĺňa kresťanská a židovská viera.

Mesto-Tetuan-v-Maroku.jpg

Marocká ekonomika

Najväčší prínos do štátneho rozpočtu krajiny predstavuje turistický ruch. Medzi ďalšie významné ekonomické aktivity patrí poľnohospodárstvo, lesníctvo, rybolov, chemický a ťažobný priemysel (sú tu bohaté zdroje fosfátov, medi, fluoridu, olova) a tradičná remeselná výroba. V hodnote HDP na obyvateľa zaberá Maroko 114. miesto na svete.