
Najväčšími výhodami sú priaznivé ceny a dobrá dostupnosť autom. Do väčšiny stredísk sa dostanete pohodlne za pár hodín, takže odpadajú starosti s dlhým presunom. Lyžovačku v Poľsku môžete spojiť aj s poznávaním. Navštívte napríklad malebné Zakopané s tradičnou architektúrou, kúpeľné mesto Krynica-Zdrój či rozvíjajúce sa mesto Wisla s aquaparkom. U nášho severného suseda si užijete nielen skvelú lyžovačku na moderných zjazdovkách s vysokokapacitnými lanovkami, ale aj krásnu prírodu, vynikajúce termálne kúpele, aquaparky a chutnú kuchyňu.
Prečo lyžovať v Poľsku?
Užite si lyžovanie pre všetky úrovne
Poľsko ponúka lyžovanie pre všetky úrovne lyžiarov, od začiatočníkov až po expertov. Kde sa vám bude páčiť najviac?
Najlepšie lyžiarske strediská v Poľsku pre rodiny s deťmi
Vedeli ste, že viac ako 30% všetkých zjazdoviek v poľských Tatrách je klasifikovaných ako modré? Znamená to, že o zjazdovky vhodné pre začiatočníkov a rodiny s deťmi nebudete mať núdzu. Väčšina stredísk ponúka lyžiarske školy aj detské parky so zábavnými atrakciami, ako sú kolotoče, snowtubing, sánkarske dráhy a ihriská. Iste vás poteší lacná lyžovačka v Poľsku, teda fakt, že deti do určitého veku často lyžujú zadarmo alebo s výraznou zľavou. Medzi odporúčané strediská pre rodiny s deťmi patria napríklad:- Białka Tatrzańska - Kotelnica Białczańska: Ponúka lyžiarsku školu, detský park s pohyblivým kobercom a kolotočom, sánkarskú dráhu a ďalšie atrakcie.
- Krynica-Zdrój - Jaworzyna Krynicka: Má špeciálnu zónu pre deti s lyžiarskou školou, detskými vlekmi a zábavnými prekážkami.
- Szczawnica: V okolí nájdete viacero menších stredísk s miernymi svahmi a lyžiarskymi školami, ideálnymi pre začiatočníkov - ako napr. Ski Resort Palenica.
- Wisła: Okrem lyžiarskych svahov ponúka aj obnovený skokanský mostík v časti zvanej Malinka a múzeum Adama Małysza, ktoré zaujme malých aj veľkých fanúšikov skokov na lyžiach.
Najlepšie lyžovanie v Poľsku pre pokročilých a snowboardistov
Poľsko je vhodnou lyžiarskou destináciou aj pre skúsených lyžiarov a milovníkov adrenalínou na snowboarde. Aj tu objavíte náročné zjazdovky, snowparky i freeridové terény, ktoré preveria vaše schopnosti - avšak bude ich o niečo menej než na Slovensku.Ideálnym miestom pre milovníkov adrenalínu je najväčšie lyžiarske stredisko Poľska v Zakopanom. Na Kasprovym Wierchu si môžete zalyžovať na strmých a technicky náročných zjazdovkách s úchvatnými výhľadmi na Tatry. Pre freeriderov ponúka práve Kasprov Vrch najširšie možnosti jazdenia v prírodnom teréne v Poľsku a snowboardisti si užijú snowpark s rôznymi prekážkami a skokmi.
V Białke Tatrzańskej na Kotelnici Białczańskej nájdete snowpark s rôznymi úrovňami obtiažnosti, vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých. V Krynici-Zdrój na Jaworzyne Krynickej si môžete zalyžovať na čiernej zjazdovke, ktorá je najstrmšia v Poľsku. Pre snowboardistov je k dispozícii snowpark s railami, boxami a skokmi. Pre milovníkov adrenalínu odporúčame najväčšie lyžiarske stredisko Poľska Szczyrk Mountain Resort s 36 km zjazdoviek, kde nájdete 2 náročné čierne zjazdovky a snowpark s olympijskými parametrami. Modernizované stredisko sa môže pochváliť aj modernými lanovkami typu “gondola” s najvyššou prepravnou kapacitou v Poľsku.
Ak hľadáte off-piste terény, Poľsko ponúka aj tento typ zážitku. V okolí Zakopaného a ďalších tatranských stredísk nájdete neupravené svahy a žľaby, ktoré si však vyžadujú skúsenosti a znalosť lavínovej problematiky. Pre slalomové trate sa oplatí navštíviť strediská ako Szczyrk alebo Zieleniec Ski Arena, ktoré pravidelne hostia preteky.

Poľské Tatry a lyžovanie, ktoré sa cenovo oplatí
Na druhej strane, stredisko Kasprowy Wierch ponúka možnosť lyžovania na prirodzenejšom snehu a lyžiarske stredisko býva menej preplnené, čo môže vyvážiť hlavný nedostatok - nižší počet zjazdoviek a menší počet náročných zjazdoviek pre skúsených lyžiarov. Pre turistov je však Zakopané zážitok ako celok, keďže zima je tu aj o nákupoch, snežných skútroch či rozprávkovej jazde na saniach, tahaných koňom.
Aký typ lanovky premáva na Kasprov Vrch?
Visutá dvojlanová dráha s dvoma vozňami na Kasprowy Wierch je jedinou vysokohorskou lanovkou v Poľsku. Má kapacitu 360 osôb za hodinu. Okrem hlavnej kabínkovej lanovky sú tu pre lyžiarov k dispozícii dve sedačkové lanovky v Gąsienicovom a Goryczkovom kotle.Kde lyžovať v poľských Tatrách okrem Kasprowho Wierchu?
- Pre rodiny s deťmi je ideálnou voľbou Polana Szymoszkowa, ktorá sa pýši moderným vybavením a širokou ponukou služieb.
- Pokročilí lyžiari si užijú strmšie svahy v stredisku Harenda.
- Witów je zas známy svojimi širokými zjazdovkami vhodnými pre rodiny s deťmi a kvalitným osvetlením pre večerné lyžovanie.
- Ak hľadáte stredisko s nádhernými výhľadmi na tatranské štíty, vyberte sa do Rusínov ski, kde sa nachádza unikátna šesťmiestna lanovka s dizajnom Porsche.
- V GrapaSki si zalyžujete na modrých a červených zjazdovkách a vyskúšať si môžete aj adrenalínový snowtubing.
Vyberte si z našej ponuky hotelov
Kde sa ubytovať počas lyžovačky v Poľsku?
- Luxusné hotely: Ponúkajú vysoký štandard služieb, wellness centrá, bazény, reštaurácie a často aj priamy prístup na zjazdovky. Veľké hotely nájdete najmä v strediskách zvučných mien ako sú Zakopané, Białka Tatrzańska alebo Szczyrk.
- Penzióny a rodinné hotely: Ak je vám bližšie útulné ubytovanie s rodinnou atmosférou a osobnejším prístupom, aj v tomto prípade máte široký výber. Výber bude najširší v Zakopanom, ale z desiatok penziónov si môžete zvoliť aj v strediskách ako Krynica-Zdrój, Białka Tatrzańska, Krynica-Zdrój či Wisła.
- Apartmány a chaty: Pre rodiny často najlepšie riešenie, keďže ponúkajú kuchynku, obývačku a balkón s výhľadom. Prakticky všetky lyžiarske strediská majú tento typ ubytovania v ponuke, ale vyslovene pokojnú atmosféru, v ktorej nedominujú obrovské rezorty, nájdete v obci Białka Tatrzańska so známym strediskom Kotelnica.
- Horské chaty: Podobne ako na Slovensku, ponúkajú základné ubytovanie za nízku cenu, vhodné pre nenáročných turistov a milovníkov hôr. Pre lyžiarov sú v poľských Tatrách vhodné horské chaty ako Schronisko na Hali Ornak, Murowaniec, Schronisko na Hali Kondratowej a Schronisko PTTK pri Morskom oku.
Praktické informácie a tipy na lyžovačku v Poľsku
- Sezóna: Lyžiarska sezóna v Poľsku trvá zvyčajne od decembra do apríla.
- Snehové podmienky: Najlepšie podmienky na lyžovanie v Poľsku sú zvyčajne v januári a februári. V niektorých strediskách sa využíva aj umelé zasnežovanie, čo predlžuje sezónu. Medzi najdôležitejšie poľské lyžiarske strediská s umelým zasnežovaním patrí Zakopané, Szczyrk, Karpacz, a Krynica-Zdrój.
- Cestovné poistenie: Nezabudnite na vhodné cestovné poistenie na zimnú dovolenku.
- Doprava autom: Cesta autom je najflexibilnejšia a najpohodlnejšia. Diaľničná sieť v Poľsku je dobre rozvinutá. Do Zakopaného sa dostanete za 2-3 hodiny z Popradu, do Białky Tatrzańskej za 2-3 hodiny z Liptovského Mikuláša). Cesta do Krynice-Zdrój potrvá 1-2 hodiny z Bardejova a do Szczyrku 3-4 hodiny zo Žiliny.
- Doprava autobusom: Do Poľska jazdí množstvo autobusových liniek z rôznych miest Slovenska. Priame autobusové linky premávajú na trase Bratislava – Zakopané, Žilina-Zakopané aj Košice-Zakopané. Z Bratislavy môžete nájsť aj spojenia do Białky Tatrzańskej alebo Jurgówa, ktoré sú známe svojimi lyžiarskymi strediskami.
- Doprava vlakom: Pre lyžiarov, ktorí plánujú cestu zo Slovenska do Poľska, sú vhodné vlakové spojenia z Bratislavy do Krakova, prípadne vlakom do Popradu a odtiaľ autobusom. Z Kysúc, konkrétne z Čadce sa vlakom dostanete do lyžiarskych areálov Rachowiec a Gomulka. Železnice ponúkajú aj spojenie zo Žiliny či Čadce s českými lyžiarskymi strediskami Kostelky a Třinec (Javorový vrch) v blízkosti stanice Mosty u Jablunkova. Valašský Expres smerujúci do Prahy ponúka spojenie Žilina-Vsetín, neďaleko areálov Kohútka, Čarťák a Velké Karlovice. Z Popradu do Muszyny, neďaleko stredísk Wierchomla a Jaworzyna, premáva zas víkendový REX. Konkrétne vlakové spojenie si môžete vyhľadať na portáli CP.sk
- Ceny skipasov: Ceny skipasov sa líšia v závislosti od strediska, dĺžky platnosti a sezóny. Vo všeobecnosti sa často pohybujú v rozmedzí 20-40% nižšie v porovnaní so slovenskými strediskami. Pre presnejšie porovnanie odporúčame skontrolovať konkrétne ceny na webových stránkach stredísk, o ktoré máte záujem.
- Otváracie hodiny: Väčšina stredísk je otvorená od 9:00 do 16:00, niektoré ponúkajú aj večerné lyžovanie.


Kúpele a aquaparky v blízkosti lyžiarskych stredísk
- Termy Zakopiańskie v poľskom meste Zakopane a lyžiarske stredisko Kasprow Wierch (vzdialenosť cca 20 km), prípadne menšie stredisko Nosal Ski Center (vzdialenosť 2,5 km)
- Termy Bukovina a lyžiarske stredisko Rusiń-Ski v obci Bukowina Tatrzańska (vzdialenosť cca 9 km)
- Chochołowskie Termy a stredisko Witów-Ski v obci Witów (cca 5 km)
- Terma Bania a lyžiarske stredisko Kotelnica v obci Białka Tatrzańska (priamo v stredisku)
- Gorący Potok a lyžiarske stredisko Kotelnica v obci Białka Tatrzańska (vzdialenosť cca 15 km)
- Park Wodny v Istebnej a lyžiarske stredisko Istebna – Zagroń (priamo v stredisku)
- Liečebné kúpele Krynica a stredisko Jaworzyna Krynicka (priamo v meste)
Kde hľadať aktuálne informácie o lyžiarskych podmienkach
- Tvojapogoda.pl: Web s predpoveďou počasia, ktorý ponúka podrobné informácie o počasí pre Poľsko.
- Stránky jednotlivých stredísk: Väčšina lyžiarskych stredísk má vlastné webové stránky s aktuálnymi informáciami o snehových podmienkach, otvorených zjazdovkách a vlekoch, cenách skipasov a ďalších službách.
Ako si rezervovať lyžiarsky zájazd v Poľsku s NEV-DAMA?
V ponuke nájdete hotely i penzióny s rôznymi stravovacími možnosťami. Vašou jedinou úlohou je zvoliť si stredisko alebo hotel, termín a počet osôb. Po vyplnení údajov vám príde rezervácia e-mailom, ktorú potvrdíte, zaplatíte zálohu za zájazd a je to! Môžete sa začať tešiť na skvelú lyžovačku v Poľsku za výhodné ceny.