1. Fischer.sk
  2. Keňa
  3. Keňa
  4. Dôležité informácie

Dôležité informácie o Keni

Uzite-si-safari-v-Masai-Mara.jpg

V skratke rekapitulujeme tie úplne najzákladnejšie informácie o Keňskej republike. Počas pobytu sa môžu kedykoľvek hodiť, pred jeho začiatkom napovedia, ako to v tomto rovníkovom štáte chodí.

Štátne zriadenie

Keňa je republika s jednokomorovým parlamentom. Je členom britského spoločenstva Commonwealth a Organizácie spojených národov. Hlavou štátu je prezident s päťročným volebným obdobím.

Administratívne členenie

V súčasnosti prebieha decentralizácia samosprávy a Keňa sa z pôvodných ôsmich centrálne riadených provincií rozdeľuje na 47 sčasti autonómnych okresov na čele s guvernérmi. Hlavným a najväčším mestom je Nairobi s viac ako tromi miliónmi obyvateľov. Čo do veľkosti nasleduje Mombasa s takmer jedným miliónom obyvateľov a Kitsuma a Nakura s približne tristotisíc obyvateľmi.

Časový posun

Časové pásmo v Keni je posunuté o tri hodiny pred GTM. Oproti zimnému stredoeurópskemu času je časový posun plus dve hodiny, oproti času letnému plus jedna hodina.

  • Počas zimného času: Keňa + 2 hodiny
  • Počas letného času: Keňa + 1 hodina

Mena a peniaze

Menou je keňský šiling (KES). Jeden keňský šiling má 100 centov. Kurz sa v priebehu roku pohyboval v prepočte medzi 0,85 a 1,01 eurami za 100 KES. V obehu kolujú bankovky v nominálnej hodnote 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KED a mince 20, 10, 5 a 1 KSH.

Voľné meny sa dajú zmeniť v miestnych zmenárňach, bankách aj v niektorých autorizovaných hoteloch. Pochopiteľne, že ideálnym miestom sú veľké mestá a turistické centrá.

Komunikácia

Internet

Internetové pripojenie je v Keni vcelku dostupné. Vo väčších mestách je množstvo internetových kaviarní, lepšie hotely majú WiFi na izbách a slušne sa dá pripojiť aj v niektorých reštauráciách a nákupných centrách. Ceny v internetových kaviarňach sa pohybujú okolo 400 KED za hodinu.

Pošta

Sieť pôšt funguje na africké pomery pomerne dobre. Známky a pohľadnice kúpite v hoteloch, na poštách a v obchodoch so suvenírmi. Bežná zásielka putuje na Slovensko zhruba štrnásť dní.

Telefonovanie

Väčšina miest a turistických oblastí je pokrytá GSM signálom. Ten však môže často kolísať. Roaming slovenských operátorov funguje v prípade miestneho pokrytia bez problémov. Na Slovensko môžete tiež volať z telefónnych búdok alebo pôšt, býva to však problematické, pretože signál pevných liniek sa miestami šíri rádiovými vlnami.

Vychutnajte-si-dovolenku-v-Keni-v-pokoji-a-bez-problemov.jpg

Dôležité čísla

  • Polícia: 999
  • Hasiči: 999
  • Záchranná služba: 999
  • Informácie: 900

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

Jakaya Kikwete Road
P.O.Box 30 204
00100 Nairobi
Keňa
Telefón: +254 202721896, +254 202721898
Fax: +254 202717291
Mobil: +254 731282826 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.nairobi@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/nairobi

Otváracie hodiny konzulárneho a vízového úseku:
Utorok a štvrtok: od 9:00 do 12:00 (okrem štátnych sviatkov a voľných dní SR)

Zdravotná starostlivosť.

Rozhodne sa neodporúča ošetrenie v štátnych nemocniciach, kde je úroveň starostlivosti žalostná. Kvalitné sú len súkromné nemocnice. Je dobré mať uzatvorené zdravotné cestovné poistenie s niektorou zo svetovo renomovaných inštitúcií. Súkromné nemocnice aj tak často požadujú platbu vopred alebo aspoň zloženie zálohy. Z horšie dostupných a vidieckych oblastí je v prípade zranenia alebo choroby nutné sa čo najrýchlejšie dopraviť späť do civilizácie.

Ak chcete byť pripravení aspoň na bežné problémy, cestujte do Kene so základnou lekárničkou obsahujúcou lieky proti prechladnutiu, horúčke, zvracaniu, hnačke, zápalu a alergickým reakciám. Nezabudnite na repelent a prípravok zmierňujúci poštípanie bodavým hmyzom.

Popremýšľajte tiež o prípadnom očkovaní.

Colné predpisy

Do krajiny je povolené doviezť jeden liter alkoholu, kartón cigariet alebo 50 cigár a 250 mililitrov parfumu. Osobné veci, kamery, notebooky a fotoaparát často colníci zaznamenávajú do pasu a musia sa zo zeme aj vyviezť. Trestné je dovážanie a vyvážanie akýchkoľvek výrobkov a trofejí divokých zvierat a povolený nie je ani vývoz živých zvierat a rastlín bez zvláštneho osvedčenia.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Keni.)

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám