Zelená príroda Írska a mágia jeho národných parkov

Nakoľko sa Írsko oddelilo od kontinentu už v dobe ľadovej, vyskytuje sa tu menej rastlinných a živočíšnych druhov ako vo zvyšku Európy. Napriek tomu má írska príroda čo ponúknuť.

Zelené lúky, rašeliniská a vresoviská, to je flóra v Írsku

Rastlinstvo Írska zastupuje necelých 4 tisíc druhov. Kvôli ťažbe rašeliny bola krajina v minulosti takmer odlesnená a rašeliniská tu tvoria spolu s lúkami a vresoviskami najrozšírenejší biotop. Typickými zástupamii flóry rašelinísk sú vresy, rákosy, orchidey a rozličné mäsožravé rastliny, lúky a pasienky pokrývajú bežné druhy tráv, lúčnych kvetov a bylín. V tunajších zvyškových lesoch, vo všeobecnosti listnatých, sa výborne darí hubám.

Zvieratá na írskej súši, vo vzduchu a vo vode

Na území Írska je dokumentovaných 31 druhov cicavcov, vcelku typických zástupcov európskej fauny. Vo voľnej prírode prevláda obvyklá divá zver ako jelene, líšky, lasicovité šelmy, divé králiky či jazvece. V národných parkoch okolo jazier a vodných tokov môžete naraziť na vydry a bobry.

Irsky-narodni-park-Killarney.jpg

Pri pobreží a na mori uvidíte kolónie tuleňov či rôzne druhy veľrýb. Vzduchu kraľujú hlavne vodné a morské vtáky, najčastejšie fulmary, suly, čajky a rybáre, je však možné spozorovať aj vzácne alky. Jazerá a rieky sú domovom labutí, divých husí a kačíc.

Národné parky Írska

Na území Írskej republiky sa rozkladá šestica národných parkov s celkovou plochou 487 kilometrov štvorcových.

Národný park Ballycroy (118 km2, grófstvo Mayo, založený 1998) – územie na západe Írska preťaté masívom Nephin Beg a bohaté na rastlinné a živočíšne druhy.

Národný park Burren (16 km2, grófstvo Clare, založené 1991) – čarovné miesto plné nehostinných vápencových skalísk s neuveriteľnými panorámami. K jeho dominantám patria monumentálne Mohérske útesy (Cliffs of Moher), jaskyňa Aillwee Cave či náhrobný portál Dolmen Poulnabrone.

Národný park Connemara (30 km2, grófstvo Galway, založený 1990) – ukrýva uhrančivú írsku prírodu blát, vresovísk a rašelinísk s malebnými vrchovinami (Diamond Hill) a romantickými ruinami stredovekých hradov či kostolov.

Národný park Glenveagh (169 km2, grófstvo Donegal, založené 1984) – oblasť na severe Írska zahŕňa pohorie Derryveagh a údolia Lough Veagh a Poisoned Glen.

Národný park Killarney (102 km2, grófstvo Kerry, založené 1932) – najstarší írsky park vychýrený pre krištáľové jazerá (Lough Leane, Muckross Lake a Upper Lake), vodopády, dubové lesy a bohatú faunu aj flóru.

Národný park Wiclow Mountains (159 km2, grófstvo Wiclow a Carlow, založený 1991) – magický kraj večne zelených homolí majestátnych kopcov a ľadovcových údolí.

Nezabudnuteľné prírodné scenérie objavíte aj na ostrovčekoch okolo Írska. Medzi tie najkrajšie patria Aranské ostrovy (Inishmore, Inishmaan a Inisheer), známe predovšetkým pre svoju surovú krajinu, pretkanú kilometrami kamenných múrikov, ktoré ohraničujú dávnoveké osady.