1. Fischer.sk
  2. Írsko
  3. Írsko
  4. Dôležité informácie

Čas, mena, kontakty a iné dôležité informácie o Írsku

Štátne zriadenie Írska

V parlamentnej Írskej republike vládne zákonodárnou mocou dvojkomorový parlament na čele s prezidentom. Je volený na sedemročné funkčné obdobie, poslanci oboch komôr na 5 rokov. Výkonnú moc má v rukách vláda, ktorej najvyšším predstaviteľom je premiér (tzv. Taoiseach).

Administratívne členenie Írskej republiky

Súčasné Írsko má takmer 5 miliónov obyvateľov a úradne sa delí na 4 provincie (kraje) a 26 grófstva (okresov). Pätica najväčších miest (Dublin, Cork, Limerick, Galway a Waterford) disponuje samostatnou samosprávou, ktorá je nezávislá od okresov.

Stary-kamenny-most-blizko-Gap-of-Dunloe-(1).jpg

Írsko – časové pásmo

Časový posun Írska predstavuje 1 hodinu oproti stredoeurópskemu času. Ak je u nás napríklad 18 hodín večer, na ostrove majú ešte len 17 hodín. To platí aj v lete, pretože v Írsku tiež posúvajú ručičky na letný čas.

  • Počas zimného času: Írsko -1 hodiny
  • Počas letného času: Írsko -1 hodiny

Írska mena a peniaze

Írsko je súčasťou Eurozóny, jeho menovou jednotkou je euro. Bežne sú prijímané všetky medzinárodné platobné karty, v hotovosti je možné platiť len v eurách.

Komunikácia

Írsko a internet

V technologicky veľmi vyspelej krajine ako Írsko nie je problém s bezplatným pripojením na internet v nákupných centrách, na poštách či úradoch. Vo väčších mestách sú k dispozícii internetové kaviarne.

Írska pošta

Poštové úrady sú v prevádzke väčšinou od 9 do 17.30 hodiny s výnimkou víkendov. Hlavná pošta (General post office Dublin) funguje od 9 do 20 hodiny vrátane sobôt, otvorené je aj v nedeľu. Poštové schránky mávajú podobu zeleného stĺpa. Zásielka do SR odtiaľto putuje niekoľko dní až týždeň.

Telefonovanie v Írsku

V oblasti pôsobia tradiční európski operátori, z mobilu sa po Európskej únii dovoláte za cenu bežného domáceho tarifu. Na telefonovanie môžete využiť hustú sieť výrazných žltých telefónnych búdok na karty alebo na mince.

Dôležité telefónne čísla Írsko

  • Medzinárodná telefónna predvoľba pre Írsko: +353.
  • Integrovaná záchranná služba (polícia, hasiči, zdravotníci): 112, 999

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

57 Northumberland Road
Ballsbridge
D04 PF51 Dublin

Telefón: +353/(0)1/668 11 35
Núdzová linka: +353/(0)87/618 90 55
E-mail: dublin@embassy.mzv.cz
Webhttps://www.mzv.sk/web/dublin

Zdravotná starostlivosť v Írsku

Je na špičkovej európskej úrovni. Krajina však nie je súčasťou Európskeho zdravotného poistenia a všetku starostlivosť musíte hradiť v hotovosti na mieste. Neodkladná starostlivosť býva zdravotnými poisťovňami v SR zvyčajne refundovaná. Každopádne sa v Írsku nezaobídete bez turistického cestovného pripoistenia – dlhodobé hospitalizácie môžu byť veľmi nákladné.

Írske colné predpisy

Do krajiny sa dá cestovať s platným pasom alebo občianskym preukazom so strojovo čitateľnými údajmi.

Pre občanov SR sú stanovené nasledujúce horné limity na bezcolný dovoz tovaru do Írska s podmienkou, že tovar je určený na osobnú spotrebu: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 400 ks malých cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátu, 20 l alkoholických nápojov iných ako víno (nepresahujúcich 22% objemu alkoholu), 90 l vína (z toho maximálne 60 l perlivého), 110 l piva . Osobám mladším ako 17 rokov nie je dovolené tabakové výrobky a alkohol dovážať.

Od 1. 1. 2003 môžu cestujúci z členských štátov EÚ dovážať do Írska do 10 kg potravín živočíšneho pôvodu. Podmienkou je, aby tieto potraviny boli v neporušenom originálnom balení od výrobcu a boli určené výlučne pre osobnú spotrebu.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Írsku.)