Doprava a preprava po Indonézii

Letecky-i-po-vode-Indoneziou.jpg

Vzduchom

V krajine s tak ohromnou rozlohou existuje pochopiteľne okrem štátnych aerolínií Garuda Indonesia celý rad súkromných prepravcov zabezpečujúcich spojenie medzi hlavnými mestami jednotlivých provincií. Letenku je možné zakúpiť v centrálnom elektronickom systéme alebo priamo na letiskách.

Po železnici

Ucelená vlaková doprava existuje iba na ostrove Jáva, iba jednu železničnú trať má Sumatra. Železnice nie sú príliš udržiavané a vlaky mávajú i niekoľkohodinové meškanie.

Po ceste

Okrem motoriek a automobilov sa po Indonézii cestuje najlepšie hlavne autobusmi a mikrobusmi, ktoré jazdia takmer po všetkých ostrovoch. Vyššia trieda autobusov má väčšinou pevné zastávky a je možná i rezervácia miesta. Autobusy nižšej ekonomickej triedy zastavujú iba na znamenie. Mikrobusy je možné objednať na hotelových recepciách a slúžia na individuálnu prepravu turistov.

Infraštruktúra je veľmi zaostalá, okrem hlavného ostrova Jáva sa cestná sieť nachádza v žalostnom stave. Cesty sú zle udržiavané a iba 59 percent z nich má asfaltový povrch.

Na dvoch aj štyroch kolesách

V Indonézii sú najpopulárnejším dopravným prostriedkom motorky a autá, dosť využívané v podobe klasických taxíkov.

V turistických centrách je možnosť prepravy becakom, čo je akási podoba rikše, teda jedno- až dvojmiestne vozidlo ťahané človekom. Motorizovaný becak sa nazýva bajaj, mototaxi sa nazýva ojek.

Po vode

Medzi ostrovmi existuje rozsiahla sieť lodnej dopravy.

A ešte malé upozornenie. V Indonézii sa jazdí vľavo. Pravidlá cestnej premávky nie sú príliš dodržiavané, riadenie býva preto často traumatizujúcim, ba až nebezpečným zážitkom. Vo veľkých mestách sú na dennom poriadku mohutné zápchy.