Doprava a preprava po Indonézii

Letecky-i-po-vode-Indoneziou.jpg

Vzduchom

V krajine s tak ohromnou rozlohou existuje pochopiteľne okrem štátnych aerolínií Garuda Indonesia celý rad súkromných prepravcov zabezpečujúcich spojenie medzi hlavnými mestami jednotlivých provincií. Letenku je možné zakúpiť v centrálnom elektronickom systéme alebo priamo na letiskách.

Po železnici

Ucelená vlaková doprava existuje iba na ostrove Jáva, iba jednu železničnú trať má Sumatra. Železnice nie sú príliš udržiavané a vlaky mávajú i niekoľkohodinové meškanie.

Po ceste

Okrem motoriek a automobilov sa po Indonézii cestuje najlepšie hlavne autobusmi a mikrobusmi, ktoré jazdia takmer po všetkých ostrovoch. Vyššia trieda autobusov má väčšinou pevné zastávky a je možná i rezervácia miesta. Autobusy nižšej ekonomickej triedy zastavujú iba na znamenie. Mikrobusy je možné objednať na hotelových recepciách a slúžia na individuálnu prepravu turistov.

Infraštruktúra je veľmi zaostalá, okrem hlavného ostrova Jáva sa cestná sieť nachádza v žalostnom stave. Cesty sú zle udržiavané a iba 59 percent z nich má asfaltový povrch.

Na dvoch aj štyroch kolesách

V Indonézii sú najpopulárnejším dopravným prostriedkom motorky a autá, dosť využívané v podobe klasických taxíkov.

V turistických centrách je možnosť prepravy becakom, čo je akási podoba rikše, teda jedno- až dvojmiestne vozidlo ťahané človekom. Motorizovaný becak sa nazýva bajaj, mototaxi sa nazýva ojek.

Po vode

Medzi ostrovmi existuje rozsiahla sieť lodnej dopravy.

A ešte malé upozornenie. V Indonézii sa jazdí vľavo. Pravidlá cestnej premávky nie sú príliš dodržiavané, riadenie býva preto často traumatizujúcim, ba až nebezpečným zážitkom. Vo veľkých mestách sú na dennom poriadku mohutné zápchy.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám