Ako sa dostať z jedného konca Korfu na druhý

Grecko-2-Korfu-Lodna-doprava-je-na-Korfu-znacne-rozsirena.jpg

Vzduchom

Medzinárodné letisko Korfu nadväzuje na hlavné mesto na jeho južnom okraji.

Modré autobusy na Korfu

Podľa modrej farby sa im hovorí „blue buses“. Niektoré exempláre sú prastaré, s drevenými lavicami a bez klimatizácie, nové už sú moderné a klimatizované. Na ostrove sa považujú za spoje na krátke trasy, teda s dojazdom maximálne 10 až 15 kilometrov od hlavného mesta Korfu. Ich hlavné stanovisko sa nachádza v Kerkyre na námestí San Roko, kde je tiež možné si kúpiť cestovné lístky.

Niektoré východzie zastávky sa nachádzajú aj v blízkosti námestia. Je dobré sa opýtať pri informačnom okienku, kde je možné si vypýtať aktuálny cestovný poriadok, teda ak sa zrovna „neminul“. Ešte donedávna fungovali v modrých autobusoch sprievodcovia, ktorí predávali a kontrolovali cestovné lístky. To už dnes neplatí, a preto je dobré si zaobstarať cestovný lístok vopred. V letoviskách ich môžete kúpiť v niektorých kioskoch, hotelových obchodíkoch či obchodíkoch so suvenírmi, stačí požiadať o „blue bus ticket“.

Zastávky sú niekedy označené modrou ceduľou, nie však po obidvoch stranách cesty. Ak je zastávka na jednej strane, automaticky platí, že je i na druhej strane v opačnom smere. Na niektorých zastávkach sa nachádzajú automaty na cestovné lístky, nie vždy však fungujú. Ak sú v prevádzke, je nutné do nich hádzať drobné mince.

Kam jazdia zelené autobusy KTEL?

Klimatizované a pohodlné autobusy KTEL majú svoje hlavné stanovisko v hlavnom meste neďaleko nového prístavu, kúsok do Novej pevnosti. Hovorí sa im teda Green buses, ale v skutočnosti môžu mať rôzne farby, najčastejšie ešte béžovú so zelenými pruhmi alebo iba béžovú. Na Korfu sa považujú za diaľkové, pretože jazdia na miesta vzdialené viac ako 10 kilometrov od Kerkyry.

Zastávku spoznáte väčšinou podľa zelenej búdky, v ktorej spravidla chýbajú cestovné poriadky. Na Korfu bol síce zavedený elektronický systém, označujúci na digitálnej tabuľke čas čakania na prichádzajúci spoj, ale na ten sa nedá úplne spoľahnúť. Často je mimo prevádzky alebo neukazuje čas správne.

Cestovné lístky mimo hlavného mesta sa kupujú priamo v autobuse. V hlavnom meste v stánku, v ktorom si môžete vyžiadať i aktuálny cestovný poriadok. Z Kerkyry odchádzajú autobusy na čas, opačne to však neplatí, a tak sa musíte postaviť na zastávku a čakať, až príde autobus. Zelené autobusy môžu viesť iba sediacich pasažierov, nie sú tu miesta na státie.

Ako jazdiť taxíkom po Korfu

Vozidlá taxislužby sú čierne a sú označené značkou TAXI. Na Korfu fungujú trocha inak ako u nás. Väčšinou nezastavujú na zamávanie, pretože bývajú plné. Majú ale svoje stanoviská, kde sa dajú odchytiť alebo sa dajú privolať telefonicky.

Ak si privoláte taxi elektronicky, bude si počítať i destináciu, z ktorej prišiel. Vysielačka však privolá najbližšie voľné vozidlo. Ak sami prídete na stanovisko taxíkov, je dobré sa na cene dohodnúť vopred. Taxy sú síce dané, ale málokto ich dodržiava. Preto buďte pripravení zaplatiť zhruba 1 až 1,30 eur za kilometer. Z Kerkyry na letisko však nikdy nezaplatíte menej ako 10 eur. To je taxa dohodnutá medzi vodičmi, aj keď vzdialenosť je iba necelé 3 kilometre.

Cestovná kancelária FISCHER zabezpečuje prenájom áut prostredníctvom zmluvnej požičovne vozidiel za cenovo výhodných podmienok. Delegát vám poskytne informácie o možnostiach prenájmu vozidiel a cenách. Zabezpečí aj rezerváciu, odovzdanie vozidla a odporučí zaujímavé ciele a vhodné cesty.

I na Korfu dodržiavajte pravidlá cestnej premávky

Na Korfu platia bežné dopravné predpisy ako v Európe. Pozrite sa na tie najzákladnejšie: 

  • V obci je maximálna povolená rýchlosť 50 kilometrov za hodinu, mimo obce 80 km/h.
  • Zákaz telefonovania počas šoférovania
  • Vodič i spolujazdec musia mať zapnuté bezpečnostné pásy
  • Povinnosť použitia detskej sedačky
  • Na kruhovom objazde platí prednosť sprava
  • Striktné používanie prilby u motocyklistov

Smerové tabule a označenia sú v gréčtine i v latinke. Dávajte pozor na svojrázny štýl jazdy väčšiny Grékov, na ceste buďte obozretní a vyhýbajte sa zbytočným nerozvážnostiam.