Poloha, geografia a demografia Filipín

Filipínska republika sa skladá zo 7 107 napospol vulkanických ostrovov s celkovou rozlohou takmer 300 tisíc kilometrov štvorcových. Rozprestiera sa v juhovýchodnej Ázii v Tichom oceáne. Krajina sa delí do troch ostrovných skupín Luzon, Visayas a Mindanao.

Filipíny nemajú pevninskú hranicu so žiadnym štátom. Niekoľko sto kilometrov severne od nich leží ostrov Taiwan a pobrežie Číny, západne Vietnam, južne Indonézia a smerom na východ sa až k americkým brehom rozprestiera už len nekonečný Pacifik.

Zemepisné údaje

Filipíny disponujú skutočne nádhernou prírodou. Na jednotlivých ostrovoch sa strieda tropický prales s mohutnými sopečnými kužeľmi a hustou vegetáciou, to všetko obklopené priezračným morom príjemným na kúpanie, potápanie a vodné radovánky. Narazíte tu na početné národné parky s unikátnymi a exotickými zástupcami svetovej fauny aj flóry.

Filipiny-Typicka-hornata-krajina-v-srdci-Filipin-plna-ryzovych-policok.jpg

Najvyššou horou je sopka Apo (2 954 m) na ostrove Mindanao, kde uvidíte aj rovnomennú najdlhšiu rieku Filipín, ktorá meria vyše 500 kilometrov. V oblasti je stále činných niekoľko vulkánov ako Mayon, Pinatubo či Taal. Nijako výnimočné nie sú slabé zemetrasenia a tajfúny.

Najväčšie filipínske sídla

Hlavným mestom Filipín je Manila, kde v súčasnosti žije okolo 2 miliónov obyvateľov (s aglomeráciou okolo 12 miliónov). Pulzujúca metropola uchváti turistov množstvom historických pamiatok predovšetkým z kolonizačnej éry, ale tiež okázalou modernou architektúrou finančnej a obchodnej štvrti v centre.

Najväčším mestom Filipín je Quezon City s 3 miliónmi obyvateľov, až do roku 1976 hlavné mesto krajiny. Ďalšími aglomeráciami nad 1 milión obyvateľov sú Davao City, Caloocan a Cebu City.

Národy na Filipínách a ich viera

92 percent obyvateľstva Filipín tvoria Filipínci, ľudia malajského pôvodu a zmiešaných rás, 2 percentá sú Číňania a 6 percent ostatné národnosti. Prevládajú tu z 90 percent kresťanské náboženstvá, 5 percent veriacich sú moslimovia a zvyšok tvoria rozličné východné viery a lokálne domorodé náboženstvo.