Eurovíkend v Amsterdame
Hovorí sa, že Boh stvoril zem, ale Holandsko sami Holanďania. Veľké časti zeme boli vytvorené na odvodnených pozemkoch, vznik väčšiny miest bol možný vďaka využitiu unikátnej techniky stavania domov na pilieroch zo smrekového dreva, ktoré má vlastnosť, že vo vode stvrdne na kameň a nespráchnivie. To platí aj o Amsterdame.
Toto hlavné mesto kráľovstva patrí v európskom merítku medzi menšie mestá, má priemernú nadmorskú výsku 1m, bolo vybudované na 90 ostrovoch rozsiahlej bažiny. A je veľmi jednoduché sa v ňom stratiť. Centrum pretínajú veľké kanály - Prinsengracht, Herengracht a Keizersgracht – teda Princov, Panský a Císarský - a sú vybudované do oblúkov. Túto sieť doplňuje ďalších 160 kanálov menších a na nich je viac než 1200 mostov. Okolo kanálov vedú vizuálne podobné uličky, lemované platanmi, úzke cesty a ešte užšie chodníky a nad nimi vtesnané domy. Pre starobylé domy v meste je typické, že nie sú viac než trojposchodové, majú ozdobný štít a uprostred kovový hák - na vyťahovanie nábytku a nákupov do domu.
Schody v domoch sú úzke a miesto pivníc sú pod domami piliere - pod každým minimálne 200 kmeňov. Na zábradlí nad kanálmi už väčšinou neostáva miesto a tak typickým obrázkom, na ktorý môžete v meste naraziť, je zásah polície,ako z vody vyťahuje zapadnuté auto.
Pôvodné stredoveké mesto, ktoré sa začalo formovať v 13. storočí, sa delí na dve časti: Oude Zijde (Stará Strana) s najstarším amsterdamským kostolom Oude Kerk. Z jeho veže je nádherný výhľad na mesto a vo vnútri baziliky nájdete svetoznáme varhany z 18. storočia a cenné maľované okná zo 16. storočia. Je tu pochovaná i Rembrandtova manželka Saskia. V tejto časti mesta nájdete i Waag, budovu, ktorej stavbu podporovali kupci, pretože chceli mať istotu o správnej váhe zakúpeného zbožia. Dominantou Nieuwe Zijde (Nová Strana) je Kráľovský palác. Jeho využitie zapadá do štýlu, ktorý je pre Holandsko typický - nepredvádzať svoje bohatstvo, nevyťahovať sa, neupozorňovať na seba. Žiadny z holandských panovníkov v tejto impozantnej barokovej stavbe nebýval a je používana iba na reprezentačné účely.
Eurovíkend v Amsterdame
3 denné pobyty s odletmi z Bratislavy
Hotel ***
cena od 320 €
Hotel ****
cena od 340 €
Cena zahrňuje: letenku Bratislava - Amsterdam - Bratislava, ubytovanie na 2 noci s raňajkami, letiskovými a bezpečnostnými taxami.
Cena nezahrňuje: cestovné poistenie, transfery v destinácií, fakultatívne výlety, vstupy do pamiatok, sprievodca po dobu zájazdu.
Objednávka
Objednávajte na 255 787 000, pobočkách Cestovnej kancelárie FISCHER, alebo napíšte svoje prianie cez nezáväznú rezerváciu eurovíkendov.
Tipy na výlety v Amsterdamu
Kininklijk Paleis te Amsterdam
Kráľovský palác. Budova z roku 1648 bola pôvodne radnicou a je postavená na 13 659 pilieroch, zapustených až 15m hlboko do zeme. Z prístupných sál je najzaujímavejší Burgerzaal (Zasadacia sála mešťanov), najväčšia sála v meste.
Rijksmuseum
Štátne múzeum, postavené v roku 1880 podľa návrhu architekta Cuyperse. Rozsiahla zbierka starého striebra, porcelánu, hračiek, orientálneho umenia a obrazov. Najväčším klenotom je Nočná hliadka od Rembrandta van Rijn.
Vincent-van-Gogh-Museum
Moderná budova, dielo architekta G. Rietvelda, otvorená r. 1973, obsahuje viac než 200 obrazov a cez 500 kresieb, osobné dopisy, jeho zbierku japonských drevorezieb. Je to múzeum maliara, ktorý za svojho života nepredal ani jeden zo svojích obrazov.
Rembrandhuis (Jodenbreestraat 4)
Moderná budova, kde sa nachádza 250 Rembrandtových grafík. Jeho ateliér – skok do 17. storočia – stojan s plátnom, pripravené štetce v džbáne… akoby sa autor mal každú chvíľu vrátiť späť a pokračovať v rozrobenej práci. Zariadené obytné miestnostni. Smutným mementom je to, že toto všetko je iba historická dekorácia.
Maliara na konci života postretlo niekoľko osobných rán. V roku 1660 bola vyhlásená dražba na úhradu jeho dlhov a ostalo mu len to, čo mal na sebe. V roku 1669 umiera chudobný, opustený a dokonca sa nevie, kde je presne pochovaný.
Dom Anny Frankovej (Prinsengracht 26)
Dievča, ktoré písalo 2 roky počas vojny v úkryte svoj pôsobivý denník a nakoniec bola spolu s rodinou v 16 rokoch odvlečená do koncentračného tábora, nie je treba predstavovať. Denník vydal jej otec po vojne, ktorý ako jediný z rodiny prežil.
Prechádzka po kanáloch
Krásny výhľad na mesto, hodný tomu, že sa mesto prezýva Benátky severozápadu. Medzi najkrásnejšie patrí časť na Herengrachte, úsek medzi ulicami Huidenstraat-Vijzelstraat.
Kvetinové obchody
Kvetinový trh na lodiach – pozdĺž ulice Singl. Sú neustále obklopené kupujúcimi - prísť na návštevu s veľkým pugetom kvetín je nutnosť.
Brusiarne diamantov
Táto zručnosť sa dostala do mesta s príchodom židovských utečencov z Antverp na konci 16. st. a dnes je pojem „amsterdamský výbrus“ synonymom pre maximálnu kvalitu. Bol tu vybrúsený i zatiaľ najväčší diamant na svete, tzv. Cullinan (váži viac ako 500 g), ktorý zdobí britské korunovačné klenoty. Navštíviť je možno napr. Coster Diamonds (Paulus Potterstraat 2).
S deťmi do ZOO
Jedna z najstarších ZOO v Európe (založená 1838), kde je veľkým lákadlom jedno z najväčších akvárií na svete. Prírodovedné múzeum – zbierka kostier dinosaurov a ďalších prehistorických tvorov.
Kvetinová burza
Aalsmeer, 15 km J (doprava – prímestský autobus 171 a 172 od Hlavnej stanice v Amsterdame). Každé ráno tu prebieha trachtácia, denný predaj 13 miliónov rezaných kvetín. Špecialitou je, že sa neprihadzuje smerom nahor, ale od pôvodnej vyvolávacej ceny sa uberá až na cenu reálnu. Všetko ide veľmi rýchlo - tu je vidieť, že čas sú peniaze, pretože po dojednaní ceny sa všetko bleskovo nakladá a tovar sa chladiacimi kamiónmi a lietadlami vydáva na cestu, aby sa najneskôr do 24 hodín dostal k svojmu zákazníkovi . Otvorené 7.30 – 11.30.
Doporučenie
Pre pohyb po meste zvoľte pešiu variantu, alebo prenájom bicykla (denná sadzba je okolo 8 EUR). Na dlhšiu vzdialenosť použite metro, sama doprava v ňom je veľký zážitok a dôkazom technického zázraku. Trasy metra sú rozdelené do zón a vhodné je zakúpiť tzv. strippenkaart, kedy sa Vám jednotlivé jazdy zľavnia.
Amsterdam Card
Ďalšou variantou je zakúpenie Amsterdam Card, ktorá obsahuje zadarmo miestnu dopravu, väčšinu múzeí a galeríí, prehliadku po kanáloch a ďalšie atrakcie s výraznou zľavou.