1. Fischer.sk
  2. Bulharsko
  3. Praktické informácie

Bulharsko - Praktické informácie

Bulharsko-Tusite,-co-ukryva-bulharske-pobrezi.jpgPrečítajte si niekoľko praktických rád, ktoré využijete v priebehu svojej dovolenky v Bulharsku. Tušíte napríklad, aká kvalitná voda tečie z bulharských kohútikov?

Elektrický prúd

Napätie v bulharskej elektrickej sieti je 220 V, 50 Hz. Zásuvky sú rovnaké ako u nás, problém s adaptérmi netreba riešiť.

Voda

Voda z vodovodnej siete je nezávadná, napriek tomu radšej konzumujte vodu balenú. Kvalitnú pitnú vodu kúpite v každom obchode s potravinami a supermarketu.

Bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia v Bulharsku je stabilná, v krajine je nepatrne vyššia kriminalita ako v Slovenskej republike. Odporúčame nenosiť na pláž cenné veci. Všetky doklady, šperky a finančné prostriedky si radšej uložte do trezoru, ktorý býva priamo na izbe alebo si ho môžete za poplatok prenajať na recepcii hotela.
 
Ak sa vaša batožina počas prepravy poškodí, je nutné kontaktovať leteckú spoločnosť a škodu nahlásiť najneskôr do 7 dní. Ak tak neurobíte, náhradu škody nedostanete.

Opaľovanie

Nepodceňujte bulharske slniečko. Dodržujte pitný režim, cez poludnie sa radšej zdržiavajte v tieni, používajte dobrý opaľovací krém, slnečné okuliare s UV filtrom a pokrývku hlavy. Dvojnásobne to platí v prvých dňoch vášho pobytu, a ak máte citlivú pokožku. S opaľovaním "hore bez" nemajú Bulhari príliš veľký problém na plážach v turistických strediskách ani mimo nich.

Jazyk

Národným jazykom je bulharština. V turistických oblastiach sa bežne dohovoríte anglicky, nemecky, rusky i francúzsky. Zvláštnosťou je vyjadrovanie súhlasu a nesúhlasu pomocou gest - Bulhari dávajú najavo nesúhlas pritakaním a naopak.