Doprava v Bulharsku

Bulharsko-Koraby-uz-davno-pri-bulharskych-brehoch-neprepravuju-cestujicich,-aspon-si-vsak-na-nich-uzijete-vela-zabavy.jpg

Bulharské dopravné predpisy

Ak sa rozhodnete požičať si v Bulharsku automobil, odporúčame vám zoznámiť sa s dopravnými predpismi a rešpektovať ich. Pokuty za priestupky bývajú vysoké.

  • Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h
  • Najvyššia povolená rýchlosť mimo obce je 70 – 90 km/h
  • Najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici je 100 – 120 km/h (Nižšie hranice platia pre vodičov s praxou menej ako 2 roky.)
  • Použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách i v obci
  • Použitie bezpečnostnej prilby je povinné pre všetkých motocyklistov

Polícia môže pokuty účtovať na mieste. Pri parkovaní vozidla si dávajte pozor najmä vo väčších mestách. V prípade nesprávneho parkovania podstupujete riziko odtiahnutia vozidla, ktorého opätovné získanie je veľmi nákladné.

Víza a poplatky v Bulharsku

Pre občanov Slovenskej republiky je pobyt v Bulharsku bez obmedzenia.

Bulharských taxíkov sa báť nemusíte

Vozidlá taxislužby spoznáte jednoducho podľa žltej farby. Svoje stanoviská majú označené tabuľou s nápisom Taxi. Auto si ale môžete bežne zastaviť tiež priamo na ulici. Taxislužbu vám objedná i každá hotelová recepcia. Vozidlá majú taxametre, a pretože niektoré trasy majú stanovené pevné tarify, vodič môže na požiadanie povedať cenu vopred. Vodič má na okne uvedenú dennú a nočnú taxu za 1 kilometer.

Cestovanie autobusom po Bulharsku

Bulharsko disponuje niekoľkými autobusovými linkami. Cestovné lístky sa kupujú pri nástupe u sprievodcu alebo šoféra. Smer jazdy býva obvykle vyznačený priamo na zastávke alebo na čelnej strane autobusu.

Ako si požičať auto

V letoviskách si môžete požičať auto v niekoľkých rôznych požičovniach automobilov. Odporúčame, aby ste si vždy starostlivo prečítali zmluvné podmienky, najmä v súvislosti s poistením vozidla. Niektoré cenové ponuky totiž neobsahujú dane a ďalšie poplatky, ktoré vám potom pripočítajú do výslednej sumy prenájmu. S požičaním auta vám rád pomôže váš sprievodca.

Čerpacie stanice stoja pozdĺž hlavných trás a veľké množstvo staníc sa nachádza tiež na diaľniciach.