1. Fischer.sk
  2. Bulharsko
  3. Poloha a geografia

Poloha a geografia Bulharska

Bulharsko má rozlohu 110 910 kilometrov štvorcových a nachádza sa na Balkánskom polostrove v juhovýchodnej Európe. Susedí s piatimi krajinami: na severe s Rumunskom, na západe so Srbskom a Macedónskom, na juhu s Gréckom, na juhovýchode s Tureckom. Jeho východnú hranicu tvoria vody Čierneho mora.

Z bulharských hôr až dolu k Čiernemu moru

Bulharsko je krajina plná krásnych pláží, ale i horských masívov a údolí. Stred jeho územia pretína od západu na východ pohorie Stará Planina. Smerom na juh od hlavného mesta Sofie sa nachádza horský masív Vitoša.

Bulharsko-Bulharska-krajina-je-rozmanita,-ale-vzdy-uzasna.jpg

Hornatý je aj juhozápad Bulharska, kde sa vypína mohutné pohorie Rila s najvyšším vrchom Balkánskeho polostrova Musala vysokým 2 925 metrov. Severným smerom sa ťahá Dolnodunajská nížina a južným Hornotrácka nížina.

Čiernomorské pobrežie je v Bulharsku dlhé 378 kilometrov a siaha od rumunskej hranice na severe až k hraniciam Turecka na juhu. Ponúka prekrásne pláže s bielym pieskom, rozmanitou prírodou, takmer tropickými lesmi a močiarmi plnými vzácneho vtáctva. Tu, na rozhraní Európy a Ázie, sa miešajú národy a kultúry viac ako 3 000 rokov. Budete mať možnosť vidieť trácke hrobky, grécke chrámy, rímske kúpele aj byzantské pevnosti.

Obyvateľstvo Bulharska

Bulharsko má približne 7,5 milióna obyvateľov, z nich tvoria asi 10 % Turci a 5 % Rómovia. V metropole Sofia žije 1,4 milióna obyvateľov. Turecká menšina je pomerne významná, preto v oblastiach, kde sú prevažne Turci, sa v úradnom styku toleruje okrem bulharčiny aj turečtina. Tomu zodpovedá i náboženské zloženie. Viac ako 80 % Bulharov vyznáva pravoslávnu cirkev, viac ako 10 % obyvateľov sú moslimovia.